Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Možnosti pro basketbalisty: nebudou hůř než 3., výhra zajistí 1. místo

DAŘÍ SE. Jan Veselý (vpravo) a Pavel Pumprla na evropském šampionátu. | foto: FIBA

10 2015
Riga (Od našeho zpravodaje) - Čeští basketbalisté získali před posledním hracím dnem své základní skupiny příjemnou jistotu: v tabulce již nemohou skončit hůř než na 3. místě a v play-off se vyhnou silnému Řecku, které si v předstihu zajistilo vítězství ve skupině C. Před finálním soubojem Česko vs. Litva platí jednoduchá rovnice: vítěz se stane i vítězem skupiny D. Jinak se však situace ještě může zašmodrchat.

Češi na Eurobasketu splnili základní cíl, do play-off postoupí. Z jaké pozice? To se ve čtvrtek v Rize teprve ukáže. Zde jsou varianty, jež mohou ve skupině D nastat.

1.Češi skončí první

Tady je vše jednoduché: vítězové skupiny z nich budou pouze v případě, že zdolají jakýmkoliv způsobem Litvu. Pouze tyto dva celky už se mohou dostat na 9 bodů - a takovýto počet za stávající situace garantuje první místo.

2.Češi skončí druzí

Na druhém místě ve skupině můžou Satoranský a spol. skončit tehdy, pokud by domácí Lotyšsko podlehlo ve druhém duelu dne Estonsku. Pak by Češi měli se třemi výhrami jistotu, že i v případě porážky s Litvou nespadnou níže (tři vítězství by sice mohla nasbírat také Belgie, ale s ní má Česko lepší vzájemný zápas).

3.Češi skončí třetí

Zde se musejí sejít minimálně dva výsledky: nejprve lotyšská výhra a po ní česká porážka. Pak by oba týmy byly na 7 bodech, ale Lotyšsku by pomohl vzájemný duel. Může rovněž nastat varianta, že se na 7 bodech sejde trio Lotyšsko, Česko, Belgie, pak přijde na řadu minitabulka. V ní by domácí měli 4 body, Češi 3 a Belgie 2, takže by mužstvo kouče Ronena Ginzburga opět skončilo třetí.

Vzhledem k tomu, že čeští basketbalisté uzavírají program dne, budou před startem svého duelu přesně vědět, jaké varianty jsou ve hře. Tou „nejjednodušší“, tedy co do propočtů, je zdolat Litevce – pak by je ostatní výsledky vůbec nemusely zajímat a stali by se nečekanými vítězi skupiny D.

Program dne a pořadí české skupiny na Eurobasketu

14.30 Belgie – Ukrajina, 17.30 Lotyšsko – Estonsko, 20.30 ČESKO – Litva

Tabulka skupiny D: 1. ČESKO 7 (3/1), 2. Litva 7 (3/1), 3. Belgie 6 (2/2), 4. Lotyšsko 6 (2/2), 5. Ukrajina 5 (1/3), 6. Estonsko 5 (1/3).Avokádové quacamole
Avokádové quacamole

Rychlovka, kterou zvládne a miluje každý.

Najdete na iDNES.czmobilní verze