Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kdepak konec. Důchod se odkládá, volal Welsch po postupu přítelkyni

Jiří Welsch (s číslem 9) v čele české radosti po postupu přes Chorvatsko. | foto: Reuters

14 2015
Lille (Od našeho zpravodaje) - Sám hrál ještě o víc, nejen o postup do čtvrtfinále mistrovství Evropy. Duel s Chorvaty, kteří basketbalisté vyhráli po senzačním výkonu 80:59, mohl pro kapitána Jiřího Welsche být reprezentační rozlučkou – ale nebyl. „V žádném scénáři jsem si nepředstavoval, že bychom nad Chorvaty vedli o třicet bodů,“ ocenil výkon týmu.

Snad i vyhecován tím, co bylo ve hře, předvedl Jiří Welsch dost možná svůj zatím nejlepší výkon na Eurobasketu: za 24 minut stihl třeba 8 asistencí. Ale co jsou osobní statistiky proti týmové radosti! „Je to můj největší reprezentační úspěch, určitě. Mezi nejlepšími osmi jsem s národním týmem na Evropě ještě nikdy nebyl. Fantastické,“ radoval se 35letý veterán české reprezentace.

S Chorvaty vám vyšlo téměř vše. Cítil jste, že to bude mimořádný den?
Nevěděl jsem to. Čekal jsem těžký zápas a v žádném scénáři, které jsem měl v hlavě, jsem si nepředstavoval, že bychom mohli na konci třetí čtvrtiny vést o třicet bodů. Možná se zvenčí zdálo jako lehké, ale tak lehké to nebylo.

Slavíte výhru i to, že vaše reprezentační kariéra nekončí, že?
Ano. Ráno jsem mluvil s přítelkyní, která je doma s naší malou dcerkou, a říkám ji: Odpoledne ti zavolám – buď budu ve čtvrtfinále mistrovství Evropy, nebo v reprezentačním důchodu. Takže už se těším až jí řeknu, že důchod se odkládá.

Ve čtvrtfinále čeká další tým z Balkánu: Srbsko.
Oni tu ještě neklopýtli, ale momentálně na to nejsem schopný vůbec myslet. Už se chci prokousat mediální zónou, jít do šatny a začít si tyhle chvíle trochu vychutnávat. Nijak slavit nebudeme, turnaj nekončí.

Český reprezentant Jiří Welsch (vpravo) útočí na chorvatský koš, brání ho Rok...

Jiří Welsch (vpravo) útočí na chorvatský koš.

Jak vlastně shrnout, že jsou Češi mezi nejlepší evropskou osmičkou?
Hledám správná slova, ale nenacházím je; kdo by čekal, že ve čtvrtfinále bude český tým. Věděli jsme, že Chorvati jsou jedním z nejtalentovanějších mužstev Evropy, ale zároveň jsme věděli, že se pod tlakem rozpadají. A to se jim stalo. My jsme toho využili a zahráli skvěle.

Umíte pojmenovat nejdůležitější faktory nutné pro postup?
Klíčem je talent a zkušenost. Oproti minulým šampionátům máme více zkušeností: dříve nastupovali většinou hráči jen z české ligy, nyní většina těch talentovaných v brzkém věku odchází rozvíjet se do zahraničí. Získávají sebevědomí a čelí Chorvatsku s vědomím, že mohou uspět.

Dva z nich, Tomáš Satoranský a Jan Veselý, vynikají, že?
Saty a Veselka jsou výjimeční hráči. Honza má jeden z nejlepších pohybů pod košem, co jsem kdy viděl. A Tomáš má mimořádné basketbalové myšlení a k tomu i skvělé atletické schopnosti. Dřív byl český tým hlavně já a Luboš Bartoň, ale už před dvěma roky šlo hlavně o tyhle dva. Nyní se generační výměna završuje.Advantage Consulting, s.r.o.
STROJNÍ MECHANIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 23 000 - 27 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze