Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Češi jdou na Litvu. Až na pár týmů můžeme porazit kohokoli, věří kouč

Hvězdný pivot Jonas Valančiunas (s míčem) je velkou litevskou zbraní. Zastaví ho český tým? | foto: ČTK

10 2015
Riga (Od našeho zpravodaje) - Šestnáct let čekal český basketbal na chvíli, kdy muži projdou do druhé fáze evropského šampionátu. „V roce 1999 byl postup těžší, jeli jsme na turnaj jako velký outsider a porazili dost velké týmy,“ říká kapitán Jiří Welsch, jeden ze dvou pamětníků. „Nyní jsme měli mnohem větší důvěru v nás samotné. Sebevědomí, že to můžeme dokázat.“ Češi skupinu končí proti Litvě a mohou se stát jejími vítězi.

Čeští basketbalisté ve čtvrtek končí základní skupinu duelem proti Litvě, stále mohou skončit i první - a mají navrch jistotu, že nespadnou níže než na třetí pozici. To značí solidně splněný základní cíl. „Teď můžeme přistoupit k druhému cíli, tedy umístit se co nejlépe,“ říká reprezentant Petr Benda.

Což jsou příjemné úvahy. „Nechci říkat, že tady jsme neporazili dobré týmy, ale před turnajem jsme měli mnohem větší víru. Je skvělé, že se to podařilo už před posledním zápasem,“ říká Welsch.

Mimochodem, je symbolické, že v roce 1999 se šampionát hrál také ve Francii. Tem Češi zamíří i letos, hned po svém duelu ve speciálu Mezinárodní basketbalové federace FIBA odletí do Lille, dějiště play-off.

Dopředu je jasné, že vítěz souboje Česko - Litva se stane rovněž vítězem celé skupiny D (postupová matematika zde). Byť Litevci patří k „nejbasketbalovějším“ státům světa, tým vedený koučem Ronen Ginzburgem má zase na své straně zmíněnou víru ve vlastní schopnosti, podpořenou třemi triumfy.

„Něco vám řeknu: kromě Srbska a dalších dvou, tří mužstev můžeme porazit kohokoli,“ uvedl Ginzburg. „V takovém turnaji se může stát cokoli. Když se na soupeře dobře připravíme a odpočineme si, můžeme uspět.“

Favorit z Litvy se zatím trápí

Na papíře byli favority skupiny D, jenže basketbalistům Litvy zatím jejich suverenita bývalých let chybí. Hned třikrát zažili nervák až do konce: s Ukrajinou o bod vyhráli, s Belgií padli košem s klaksonem a naposledy je ve středu proti Estonsku dvě vteřiny před koncem spasila vítězná střela Mačiulise. „Byl jsem ohromen, jak to zvládl,“ chválil jej spoluhráč Antanas Kavaliauskas. „Ještě že to dokázal, jinak bychom byli ve velkých potížích.“ Což se nestalo - Litva stále může skupinu vyhrát, porazí-li na závěr Česko.

Kapitán Welsch má jasno v tom, čím Češi soupeře překonávají. „Určitě jsme si všechny zvládnuté zápasy vyhráli defenzivou, jsme obranný tým,“ soudí. „Už před turnajem jsem říkal, že největší devízou by měla být aktivní, pohyblivá, agresivní obrana. To potvrzujeme a musíme v tom pokračovat; je to náročný styl hry a máme celkem pět zápasů v šesti dnech, ale zatím se nám to daří držet.“ Což velmi dobře poznal třeba Matt Lojeski, americká hvězda Belgie - Češi jej udrželi na 3 bodech.

Kromě toho tým sází na hvězdnou dvojici Satoranský, Veselý (více zde) i na to, že se méně slovutní hráči dokáži vybičovat na maximum. „Tak jako jsme v přípravě nebyli úplně vždycky kompaktní, dělali jsme chyby a moc nekomunikovali, nyní v sobě každý se začátkem turnajem našel to nejlepší,“ oceňuje Welsch bojovnost.

Proti Litvě na tým čeká mimo jiné hvězdný pivot Jonas Valančiunas, jedna z tváří celého Eurobasketu. Tedy - zřejmě čeká: litevské eso kvůli viróze a zvýšeným teplotám ve středu proti Estonsku vůbec nehrálo, na závěr skupiny proti Česku se ovšem spíš počítá s jeho návratem.

„My však máme také dobré pivoty,“ říká kurážně kouč Ginzburg. „Honzu Veselého, Petra „Nekonečný příběh“ Bendu, Pavla Houšku... Před dvěma týdny odvedli v generálce ve Španělsku dobrou práci na Pauu Gasolovi a když jim budou pomáhat spoluhráči, nevidím důvod, proč bychom neměli zvládnout i Valančiunase, jakkoli je to skvělý hráč.“

Češi zkrátka díky výhrám posbírali nejen body, ale i sebevědomí. Pokud by Valančiunase a spol. skutečně přemohli, vítězství ve skupině je nemine.Najdete na iDNES.czmobilní verze