Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Poslední hodiny basketbalistů před dnem D: video a trénink v ulici JFK

Čeští basketbalisté trénují v Paláci sportu v Lille. V neděli v osmifinále už nastoupí v místní obří aréně, normálně určené pro fotbalové duely. | foto: Miroslav Němý, MF DNES

12 2015
Lille (Od našeho zpravodaje) - Občas se spustí déšť, auta i o víkendu plní jednosměrné ulice, nad ostatními domy ční nepřehlédnutelná věž. A ke Sportovnímu paláci v Lille se sjíždí jeden týmový autobus za druhým - včetně toho českého. Město na severu Francie vítá vrchol Eurobasketu a Česku chybí necelý den do jeho klíčového duelu.

Dlouhá třída nese jméno zavražděného amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho a zhruba v jejím prostředku stojí Palác sportu, dějiště evropského basketbalového šampionátu žen z roku 2013; však tu stále jako upomínku na tento turnaj na plakátu vidíte Kateřinu Bartoňovou v nadživotní velikosti.

Nyní je ovšem PalaisdesSports Saint Sauveur vyčleněno mužům - jako tréninková hala. Hodinu po poledni zde svou poslední přípravu před osmifinále dokončují Češi. „One, two, three, lev!“ zakřičí si hráči spolu s realizačním týmem na závěr svůj typický, motivační slogan.

Rvi se jako lev, takové je motto týmu. V neděli od 12.00 se Satoranský, Veselý a další budou rvát v osmifinále s Chorvaty: o možnost zůstat na šampionátu další týden, snít o medailích a výrazně se přiblížit olympijské kvalifikaci o Rio 2016.

„Jsme si dobře vědomi, o co se zítra hraje,“ říká Jiří Welsch, kapitán mužstva.

Trénink, jenž byl novinářům tradičně otevřen na posledních pár minut, je vlastně první a poslední pořádnou českou přípravou v Lille. V pátek si tým na tři čtvrtě hodiny vyzkoušel obří Stade Pierre Mauroy s kapacitou 27 tisíc diváků, leč Patrik Auda přiznává: „Včera to tak brzo po přeletu z Rigy nebylo úplně ono. Teď už trénink trval normálně hodinu a půl; všechno už je dobré, jsme připravení.“

Z Kennedyho bulváru zamířili následně Češi na hotel na taktickou přípravu. „Nejdřív jsme se spíš soustředili na to, jak budeme my sami hrát v útoku. Po tréninku se podíváme na nějaká videa,“ dodal Auda.

Mimochodem, když už byly zmíněny hotely - na ubytování účastníci play-off Eurobasketu zrovna nepějí chválu. „Co vím, tak si všechny týmy kromě nás stěžují na hotel, že bydlí někde u sjezdů z dálnice,“ říká Welsch; aglomerace s centrem Lille je tvořena několika městy spojenými hustou silniční sítí, což zde ubytovaným sportovcům nedává dokonalý komfort.

Pro český tým je to trochu kontrast: svou skupinu odehrál v Rize, příjemně kompaktním městě, navíc plném nadšených basketbalových příznivců z Pobaltí. „Je tu jiná atmosféra. V Lotyšsku to bylo super: hotel kousek od haly, fanzóny, fanoušci, tady je to takové neosobní. Vůbec na mě nedýchlo, že se tu koná mistrovství Evropy,“ srovnává kapitán Welsch.

Ale že by to měl být problém? To šéf mužstva rázně odmítne. „Nálada je základ úspěchu, musí být dobrá,“ přidává se i Pavel Houška. Češi proti Chorvatsku věří v překvapení, doufají ve své vlastní síly. V neděli v poledne se ukáže.Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?
Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?

Tragický případ z minulého týdne nejspíš pohne českými zákony o pěstounské péči.

Najdete na iDNES.czmobilní verze