Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak žijí čeští basketbalisté: prodloužené postele i policejní doprovod

Jan Veselý, hvězda basketbalové reprezentace, odpočívá na hotelu v průběhu evropského šampionátu v Rize. | foto: David Šváb, ČTK

8 2015
Riga (Od našeho zpravodaje) - Poprvé a naposledy mají v základní skupině den volna. Čeští basketbalisté na mistrovství Evropy sbírají síly na finiš, který rozhodne o jejich ambicích na šampionátu. „Pomůže nám to. Aspoň si odpočineme,“ říká hvězda mužstva Jan Veselý. Vzdor první porážce na turnaji od Lotyšska je tým stále plný víry. „S Belgií to bude zase lepší,“ slíbil Veselý.

Na lotyšskou Rigu se v úterý ráno snesl pořádný déšť. Pro české basketbalisty to ale v jejich jediném dni volna v průběhu základní skupiny nebyl žádný problém. „Dopoledne jsme spali, večer je trénink,“ říkal Jan Veselý a jiný dlouhán Patrik Auda doplňoval: „Je lepší spíš něco rychle udělat a regenerovat, než chodit do město. Ani nebylo moc pěkné počasí, bylo by to zbytečné.“

Sídlem českého mužstva je Mercure Hotel poblíž rižského hlavního nádraží. O muže, jejich výška často přesahuje dva metry, je v něm dobře postaráno.

„Na halu jedeme s doprovodem policie, takže všechno projíždíme za červenou a jsme tam rychle. Jsem spokojený,“ říká Veselý. „Na hotelu stejně neděláme nic jiného, než odpočíváme, jíme a radíme se.“

Ani délka postelí, u basketbalistů věčný evergreen, nemůže nic zkomplikovat. „Pro nás je prodloužili, hodili tam asi půlmetrový molitan, takže nohy nečouhají. Vyspíme se v pohodě,“ usmál se Veselý, jenž měří 213 centimetrů.

Postupové počty na Eurobasketu

Pokud Češi ve středu porazí Belgii, mají postup ze základní skupiny jistý - i pokud by neuspěli, stačí jim k němu, aby večer Estonci podle očekávání podlehli favorizované Litvě. Otázka dalšího pořadí ve skupině D je zamotaná, Češi mohou teoreticky stále skončit první.

Jak Češi volno strávili? „Hala byla zamluvená i na dopoledne. Vyrazili jsme tam se šesti hráči a strávili tam hodinu a půl, šli i do posilovny,“ líčí Radek Nečas, vedoucí týmu a sám bývalý reprezentant. „Před obědem bylo krátké video z duelu s Lotyšskem, po něm odpočinek; kluci využijí fyzioterapeuty na cvičení nebo masáže, jak kdo potřebuje.“

Mezi ty, kdo zašli do posilovny, patřil i Patrik Auda. „Když mám trochu volna, snažím se sám dělat něco na sílu, abych se udržel v kondici. Tak jsme zvyklý ze školy z Ameriky,“ řekl hráč, jenž působil v NCAA.

Eurobasket je svým programem hodně rychlou jízdou: pět duelů se stihne za šest dní. „Ale program děláme na den dopředu, takže vše jede jako na běžícím páse,“ říká vedoucí týmu Nečas. „Tři zápasy v řadě byly určitě těžké, ale v prvních dvou se nám podařilo trochu nahnat skóre a mohli jsme síly rozložit. Je to náročné, ale dá se to zvládnout. A všichni to mají stejné,“ dodává Auda.

Češi zatím postupně zdolali Estonsko (80:57) a Ukrajinu (78:64), pak podlehli domácím Lotyšům (65:72). Ve středu čeká od 14.30 Belgie.

„S vývojem jsem spokojený. Škoda pondělního zápasu s Lotyši, ale co se dá dělat, tři utkání za sebou nejsou lehká. Snad jsme si to vybrali a s Belgií to zase bude lepší,“ věří Jan Veselý.

Jedinou porážku zapříčinil hlavně obří střelecký výpadek mužstva. „Nedařilo se nám, ale tak to někdy je, to je basket,“ nebere duel s Lotyšskem Auda nijak tragicky. „Teď do toho dáme vše a budeme se snažit vyhrát příští dva zápasy, abychom postoupili z co nejvyššího místa.“Najdete na iDNES.czmobilní verze