Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Euro mě zviditelní, věří po šampionátu v Rakousku házenkář Sklenák

Česko - Maďarsko: Sklenáka zastavuje maďarská obrana - Tomáše Sklenáka zastavuje maďarská obrana. | foto: AP

30 2010
Baden (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Pokud chcete hledat mezi českými házenkáři příjemná překvapení, tohle jméno se na Euru nabízí jako první. Tomáš Sklenák, kopřivnický odchovanec a bývalá opora Frýdku-Místku, naskočil možná nečekaně jako jednička na střední spojce a patřil k nejlepším. "Euro mi může hodně pomoci ve zviditelnění," říká 27letý hráč německého druholigového ThSV Eisenach.

Do reprezentace jste se vrátil po delší pauze. Proč jste chyběl?
Nevím, to je věc trenérů, kteří tým vedli. Já sám jsem se ale určitě reprezentace nikdy nevzdával.

Na Euru jste naskočil jako jednička na klíčovém postu střední spojky, překvapilo vás to? Proč myslíte, že na vás kouč Lipták vsadil?
Překvapilo, určitě jo, za jedničkou tu pořád platil Zdrahy (karvinský Ondřej Zdráhala) a já přišel vlastně jako nový hráč. Mou silnou stránkou jsou určitě situace jeden na jednoho, na tom stavím. Nejsem žádný střelec z deseti metrů.

Ale i ty střely z dálky vám šly slušně, když soupeři osobně bránili kanonýra Filipa Jícha.
Filda v takovém případě strašně chybí, ale pak to holt musíme vzít na sebe my. Prosazovat se na Euru je o hodně těžší než obvykle, hlavně obrany jsou tady na světové úrovni.

Připraví vás na takové zápasy druhá německá liga?
Určitě bych chtěl jít i výš, měl jsem i nějaké nabídky z bundesligy, ale od týmu ze dna tabulky. Takže zatím nepřišlo nic tak aktuálního, abych z Eisenachu odešel. Soutěž mi sedí, podmínky jsou dobré.

Jakou má 2. bundesliga úroveň, stojí výš než česká extraliga?
Je určitě o hodně lepší. A to nejen co se týká financí, ale také herně i vším okolo. Navíc se od příští sezony sloučí soutěže Jih a Sever, takže bude ještě prestižnější. Proto musíme skončit do 8. místa.

Má na to váš Eisenach?
Určitě, máme super mančaft. Úvod nám sice moc nevyšel, měli jsme i smůlu na zranění, ale teď vedení dokoupilo pár lidí a zvedli jsme se. Doufám, že se do osmičky dostaneme.

A dál? Touží vedení třeba i po bundeslize, nejlepší soutěži světa?Oni by určitě chtěli, ale to by museli nakoupit aspoň tři čtyři hráče. Jinak bychom na bundesligu neměli.

Jakou tedy má tým sílu? Nejste jediným mužem na Euru, který hraje 2. bundesligu, působí zde i jiní současní či bývalí reprezentanti.
U nás jsme tři Češi: já, Pavel Prokopec a Radek Musil, se kterým jsem byl dva roky ve Frýdku-Místku a vyhrál tam titul. Pak je tu jeden Maďar, který už ale zároveň pracuje a házenou bere jako hobby, a jeden Lotyš, bohužel už čtyři měsíce zraněný. Jinak převládají mladí a talentovaní kluci.

Vychází mi tedy, že hlavní hvězdou týmu jste vy.
Řekl bych to takhle: hra stojí hlavně na nás třech Češích. V Eisenachu jsem už pátou sezonu, lidi nás mají strašně rádi. A držíme to.

Máte to jako tři Češi v oddíle lehčí, navštěvujete se hodně?
Určitě, chodíme hlavně k Radkovi Musilovi. V klubu je pohoda, super parta v kabině, stmelil nás i nový trenér. Šlape to dobře.

I mimo hřiště?
Taky, na každý zápas v hale máme 1 500 lidí. A ve městě, nebo spíš větší vesnici, já tomu říkám já, se všichni znají navzájem. Je příjemné, když se potkáváte s fanoušky.

I přes spokojenost v Eisenachu byste si ale mohl výkony na Euru říct o lepší soutěž, souhlasíte?
Mám tam smlouvu ještě na rok a určitě je mým snem dostat se do bundesligy. Myslím, že mi Euro hodně pomůže, trochu se zviditelním. Zatím mě znají jen v 2. lize.

Zpátky do Frýdku-Místku nebo do Kopřivnice se tedy nechystáte? Myslím, že ještě mám dost času. Bude mi 28 let, tak věřím, že ještě nějaký rok můžu hrát venku.

Sledujete českou soutěž? Třeba to, jak Frýdek-Místek ustoupil z medailových pozic?
Hlavní problém je podle mě v tom, že krachla společná česko-slovenská soutěž. A všichni dobří hráči, kteří mohli, utekli do zahraničí. Ani se sponzory a penězi už to není takové. Kdo na to má, utíká třeba i do druhých nebo třetích německých lig.Najdete na iDNES.czmobilní verze