Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ernie Els získal za boj s autismem ocenění od golfových novinářů

Ernie Els od novinářů převezme Charlie Bartlett Award | foto: AP

2 2010
Vítěz šedesáti turnajů Ernie Els pomáhá potřebným přes deset let. V posledních letech se charitativní činnosti věnuje ještě víc poté, co lékaři zjistili, že jeho malý syn je autista.

Svého času byl i světovou jedničkou, v první desítce se udržel rekordních 750 týdnů. V roce 2005 měl však problémy s kolenem a od té doby jeho kariéra spíše uvadala. Start letošní sezony má Ernie Els solidní, ale na vítězství čeká už dva roky. Jedno ocenění však získal - příští měsíc v Augustě během Masters převezme Charlie Bartlett Award, kterou udělují golfoví novináři hráči, který se věnuje zlepšení společnosti.

Autismus

Autismus je jednou z nejzávažnější poruch dětského mentálního vývoje. Jedná se o vrozenou poruchu některých mozkových funkcí. Důsledkem je, že dítě dobře nerozumí tomu, co vidí, slyší a prožívá. Duševní vývoj dítěte je díky tomuto handicapu narušen hlavně v oblasti komunikace, sociální interakce a představivosti.

Uplynuly čtyři roky, kdy lékaři u tehdy tříletého Bena Else zjistili, že je autista. Od té doby se Ernie Els se svou ženou věnují pomoci rodičům, jejichž děti autismem trpí. V roce 2009 založili nadaci, která má v plánu sehnat třicet milionů dolarů na rozjezd unikátního centra, ve kterém by probíhala výchova a vzdělávání postižených dětí, jejich terapie a ve středisku by zároveň byl výzkum k zefektivnění boje s touto poruchou.

Els se charitativní činnosti začal věnovat v roce 1999, kdy v rodné Jihoafrické republice začal financovat vzdělání a golfové tréninky dětem z chudých poměrů. Poté se činnost jeho nadace rozšířila i na boj s rakovinou.

"O pravém muži nevypovídá, kolik toho v životě získal, ale kolik toho dokázal vrátit zpět," říká trojnásobný vítěz major turnajů.

Deutsche Bank Championship 2009 - Ernie Els, trénink.

V souvislosti s autismem upozorňuje zejména na to, jak často se vyskytuje. Pravděpodobnost toho, že člověk někdy vyhraje dvakrát US Open, je jedna ku 1,2 miliardy, opakuje často Els, kterému se tento kousek opravdu povedl. Autismem podle něj trpí jedno ze 150 dětí.

PRofil Ernieho Else

Narozen: 17. října 1969

Národnost: Jihoafrická republika

Profesionálem od: 1989

Majors: 3 vítězství (US Open 1994, 1997; British Open 2002)

Začal s golfem v devíti letech. HCP 0 dosáhl ve 14 letech, ve stejné době vyhrál mistrovství světa hráčů do 14 let. Je jednou z hlavních tváří kampaně za boj proti rakovině v Jižní Africe. Jeho sedmiletý syn trpí autismem. Jeho nadace pořádá golfový turnaj Ernie Els Invitational. Els se kromě toho věnuje stavbě golfových hřišť a vinařství. V roce 2002 získala jeho odrůda Engelbrecht-Els, ročník 2000, nejvyšší známku, jakou kdy obdrželo víno z Jižní Afriky.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze