Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Elita krasobruslařů obsadí libereckou arénu

14 2006
Liberec - Česká a slovenská krasobruslařská špička předvede ode dneška do soboty své umění v Liberci. Tipsport aréna hostí nejvýznamnější tuzemskou akci - společné mistrovství České a Slovenské republiky dospělých a juniorů. Největší hvězdou šampionátu bude Tomáš Verner, nejvýraznější osobnost současného domácího krasobruslení.

"Už jsme obdrželi všechny nominace českých i slovenských závodníků, a podle nich přijedou opravdu všichni ti nejlepší," tvrdil ředitel mistrovství Radim Zakouřil z pořádajícího klubu BK Variace Liberec.

"Jsme rádi, že po dvou měsících po Junior Grand Prix a Liberec Trophy se na vrcholné úrovni krasobruslení do liberecké Tipsport arény opět vrací. Tentokrát se jedná o prestižní seniorskou a juniorskou soutěž," pochvaluje si Tomáš Pochop, jednatel spolupořádající společnosti Czech skating.

Dnes budou na programu tréninky a oficiální zahájení šampionátu. "Při slavnostním ceremoniálu bude také poprvé v historii českého krasobruslení předáno ocenění 'Zlatá pirueta', cena pro nejlepšího krasobruslaře roku a osobnost krasobruslení," doplnil Pochop.

Boje o medaile se v Tipsport aréně odehrají v pátek a sobotu, kdy se divákům představí na osmdesát juniorských a seniorských krasobruslařů z Česka a Slovenska.

Program mistrovství

Liberec, Tipsport aréna
PÁTEK 15. 12.:
9.30 - 10.30 povinné tance - taneční páry žáci, junioři, senioři, 10.45 - 14.45 krátký program juniorky, 15.00 16.15 krátký program junioři, 16.30 - 19.30 krátký program seniorky, 19.45 - 20.45 krátký program senioři, 21.00 - 21.30 originální tanec - taneční páry junioři, senioři, 21.30 - 21.45 krátký program sportovní dvojice junioři
SOBOTA 16.12.: 9.15 - 13.45 volná jízda juniorky, 14.00 - 15.30 volná jízda junioři, 15.45 - 19.00 volná jízda seniorky, 19.15 - 20.00 volný tanec - taneční páry žáci, junioři, senioři, 20.00 - 20.15 volná jízda - sportovní dvojice junioři, 20.30 - 21.45 volná jízda senioři 

Dramatický souboj slibuje zejména kategorie mužů. Česká jednička Tomáš Verner, osmnáctý z letošní olympiády, desátý z mistrovství Evropy a třináctý z mistrovství světa, vyzve na prestižní souboj slovenského reprezentanta ukrajinského původu Igora Matsipuru.

"Divácky velice atraktivní pak určitě budou také originální tance tanečních párů, které jsou na programu v pátek večer," míní Tomáš Pochop.

Mistrovství krasobruslařů v Tipsport aréně se uskuteční bez domácí liberecké účasti. "Náš klub BK Variace se sice v poslední době rozšířil, máme zhruba čtyřicet členů, ale ti nejstarší zatím patří jen do žákovské kategorie. Pro šampionát juniorů a dospělých musejí teprve dorůst," vysvětlil Radim Zakouřil.

Vstupné pro diváky je po celou dobu českého a slovenského mistrovství zdarma. Česká televize odvysílá přímý přenos z vyvrcholení programu - sobotních volných jízd mužů v čase od 20.50 do 21.40 na programu ČT4.

Liberec usiluje o evropský šampionát

Liberec a mistrovství Evropy v krasobruslení? Tahle odvážná myšlenka se může uskutečnit už za pár let. "Hlavním důvodem, proč jsme zažádali o české a slovenské mistrovství, je skutečnost, že bychom v roce 2010 chtěli do Liberce dostat mistrovství Evropy dospělých. A proto se potřebujeme čím dál víc zviditelňovat," netají se smělými plány Radim Zakouřil z pořádajícího klubu BK Variace, ředitel domácího šampionátu, který v Liberci startuje dnes.

I proto se ambiciózní liberecký oddíl snaží v Tipsport aréně pořádat velké domácí i mezinárodní akce. "Je potřeba, abychom získali maximum zkušeností. Celý organizační výbor i další pracovníci se musíme co nejlépe sehrát, abychom si dokázali poradit s každým problémem," poznamenal Zakouřil.

Oficiální kandidatura ze strany města proběhla před dvěma měsíci při velké mezinárodní akci Junior Grand Prix v Tipsport aréně. "Pozvali jsme do Liberce vrcholného představitele mezinárodní krasobruslařské federace, který jednal s primátorem Kittnerem, a ten vyslovil mistrovství podporu," poznamenal Radim Zakouřil.

O pořadatelství evropského šampionátu pro rok 2010 se bude jednat na kongresu federace v říjnu příštího roku.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze