Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tablety na kurt! Tenistkám při poradách s kouči pomůže nová databanka

Při představení aplikace se rozebíral zápas Any Ivanovičové (na snímku) se Serenou Williamsovou. | foto: Reuters

21 2014
Singapur (Od našeho zpravodaje) - Tenisová asociace WTA představila na Turnaji mistryň v Singapuru žhavou novinku. Ve spolupráci se společností SAP v příští sezoně poskytne hráčkám a jejich trenérům na WTA Tour velmi podrobné statistiky, do nichž budou smět nahlédnout přímo na kurtu.

Petra Kvitová na lednovém podniku v Sydney ve čtvrtfinále ztratí podání a cestou na lavičku mávne na kouče Davida Kotyzu. Ten přikluše z lóže na poradu, která je na okruhu WTA povolena v každém setu. V ruce bude držet tablet, na němž pak Kvitové ukáže klíčové důvody jejího selhání.

„Mnohem víc funguje servis ven z kurtu. Netlač to na téčko. Ona už na to čeká. Podívej, kde při returnu stojí.“

I tak to může v roce 2015 vypadat při tenisových zápasech, do nichž se zase o něco víc vkrade moderní technika.

Nejen hlubokou zásobu čísel, ale například též mapu pohybu po dvorci nabídne nová aplikace, kterou budou moci koučové použít v tréninku, při utkáních i při taktické přípravě na ně.

„Můžeme se soustředit na to, co se nám právě daří nebo třeba potřebujeme změnit,“ řekla světová sedmička Ana Ivanovičová na tiskové konferenci v Singapuru. „Občas bude těžké vybrat ty nejdůležitější informace, ale tahle novinka nám dává spoustu nových možností. Pár drobností může zvrátit výsledek.“

Při představení aplikace se Ivanovičová několikrát rozesmála. Nejprve se pobaveně ptala: „Takže už nebudou žádná tajemství?“ A poté se uculovala, protože pro názornost byl vybrán její pondělní mač se Serenou Williamsovou, v němž favoritce na úvod Masters podlehla. Databanka ukazovala, kdy a kam Američanka sázela rozhodující esa či jak útočila do soupeřčina bekhendu.

Společnost SAP posbírala a zpracovala čísla ze všech střetnutí WTA Tour od roku 2008. Neomezený přístup k nim budou mít trenéři a hráčky. Zatím neurčená část informací se dostane do médií a k fanouškům.

Statistiky a jejich analýza se ve sportu využívají čím dál víc. Vždyť také v NHL najímají kluby do vedení hokejové laiky, kteří z čirého fanouškovství vyvinuli nové způsoby hodnocení jednotlivých hráčů (Corsi, Fenwick, PDO).

Na hokejových střídačkách často postávají chlapíci s tablety v ruce. Teď se budou vyskytovat rovněž na lavičkách na tenisových dvorcích.

.

Autor:


Nejčtenější

Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·
Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·

r.v. 2016, naj. 64 656 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze