Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šéftrenér biatlonistů Rybář: Výborná sezona. Ale změny v týmu přijdou

Trenér Ondřej Rybář sleduje střelecké výkony českých biatlonistů. | foto: Český biatlon, Petr Slavík

22 2016
Rekordní loňskou sezonu jeho tým nepřekonal. Nenavázal na jedenadvacet pódiových umístění, nezískal čtyři medaile na světovém šampionátu - dokonce ani jednu. I tak byl šéftrenér biatlonistů Ondřej Rybář se sezonou spokojen.

Aby ne: Gabriela Soukalová vyhrála Světový pohár i tři malé glóby, celkem stáli Češi šestnáctkrát na pódiu. „Je to trochu jiné, než to bylo v předchozích sezonách. Nebyla tam olympiáda, která zůstane zarytá asi nejhlouběji v paměti. Nebyly medaile z mistrovství světa. Ale velký glóbus je snem každého sportovce i trenéra,“ řekl Rybář.

Co bylo dál největším úspěchem - vzestup mladších závodníků?
To nás po glóbu těší asi nejvíc - jak se povedlo proniknout do užší špičky Lucce Charvátové. I výkony Michala Krčmáře. Je to mladý závodník a myslím si, že mužskou kategorii je potřeba výrazně doplnit, protože kluci stárnou. Náš tým drží už hodně dlouho a je potřeba přidat mladé tváře. Teď se hlásí spousta dětí, tak doufám, že dokážeme generační výměnu trochu zacelit těmito závodníky a pak přijdou noví, kteří se hlásí na biatlon díky nynějším výsledkům.

Přemýšlíte před příští sezonou o změnách?
Určitě nějaké nastanou. Sezona sice dopadla výborně, český biatlon udělal další krůček, ale měli jsme během roku i slabá místa. Do budoucna je potřeba je ošetřit, takže dojde ke změně v rozložení realizačního týmu i týmu sportovců.

Trenérské duo Ondřej Rybář (vlevo) a Zdeněk Vítek během sprintu žen ve Švédském...
Šéftrenér českých biatlonistů Ondřej Rybář napjatě sleduje situaci na střelnici...

Co si od toho slibujete?
Nejde o to, že bychom postrádali nějaká umístění. Byla tam pódia, byla tam výborná umístění Michala Krčmáře, za něj jsem strašně rád. Ale spíš mě mrzí, že o nějaké úspěchy jsme přišli třeba trochu pomalejší střelbou. Třeba mužskou štafetu v Oslu jsme ztratili na střelnici, a to je škoda. Přitom to není tak, že by to sportovci neuměli, ale je potřeba prodat to, co v tréninku zvládají. Pokud chceme být konkurenceschopní do budoucna, je potřeba se na tyhle věci zaměřit.

Jak se to dá změnit?
Dá se to, aspoň doufám, změnit v rámci tréninku. Nejdůležitější bude to přenést do závodu.

Jakým způsobem?
Nejlepším lékem by bylo, pokud by víc závodníků jezdilo dobře - nebudou se bát o umístění. Nejhorší je obava, že propásnou příležitost prodat to teď v jediném závodě. Chceme se zlepšit v tomto duchu, abychom nebyli závislí na jednom závodníkovi, aby to bylo rozvrstvené zase na víc. Závodník šance v sezoně dostal a nesmí si na sebe vytvořit tlak, že tenhle závod je hop, nebo trop. Musí to brát, že je sezona dlouhá - a prodat to, co se naučil.

U TRATĚ. Reprezentační trenér Ondřej Rybář povzbuzuje své svěřence.

U TRATĚ. Reprezentační trenér Ondřej Rybář povzbuzuje své svěřence.

Slibujete si, že k tomu pomohou právě změny v realizačním týmu?
Pokud dojde ke změnám, tak doufám, že se udělají ku prospěchu celého týmu. Musíme najít rovnováhu mezi tím, co nám pomůže, co nás posune dopředu, nebo aspoň co udrží výkonnost, kterou máme. Ale samozřejmě nejvíc to je stejně o závodnících. Pokud budou dobří a budou mít potenciál, tak bude potřeba s tím dobře naložit. A myslím, že za to je zodpovědný právě realizační tým.

Co vy sám? Plánoval jste omezit cesty po Světových pohárech, ale letos jste zase objel většinu.
Zatím se to úplně nepovedlo omezit. Kluci doma rostou a ti tomu úplně nerozumějí, proč táta pořád odjíždí a vrací se domů po tak dlouhé době. A nejsem typ, který by chtěl vychovávat děti po Skypu. Uvidíme. Za měsíc budeme chytřejší.Biatlon na ZOH 2018

Od 9. do 25. února 2018 se v jihokorejském Pchjongčchangu uskuteční XXIII. zimní olympijské hry. Biatlonisté usilují o 11 medailových sad. Muži i ženy mají stejný program: sprint, stíhací závod, individuální závod a masový závod, dále se jedou tři štafety: muži, ženy a smíšená.

Ondřej Moravec, Veronika Vítková, Eva Puskarčíková, Michal Krčmář, Michal Šlesingr, Martin Fourcade, Johannes Bö, Anastasia Kuzminová

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze