Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vítězem East Bohemia Tour se stal Slovinec Tratnik

Momentka ze startu třetí etapy závodu East Bohemia Tour | foto: Martin Veselý, MAFRA

13 2015
Vítězem premiérového ročníku závodu East Bohemia Tour, zařazeného do seriálu UCI Europe Tour 2. kategorie se stal Slovinec Jan Tratnik z týmu Amplatz BMC. Druhý v celkovém hodnocení skončil člen domácího týmu Whirlpool Author Pawel Cieslik (Pol.), třetí pozici obsadil Michal Schlegel (AWT Greenway).

„Tenhle triumf je pro mě opravdu speciální,“ netajil Tratnik, který si na konto připsal vůbec první vítězství v etapovém závodě v kariéře. „Před druhou etapou jsem se necítil fyzicky dobře a zvažoval jsem, jestli vůbec v závodě pokračovat. Rozhodl jsem se jet a evidentně jsem udělal dobré rozhodnutí. V poslední etapě mi ale hodně pomohli kluci z týmu, kteří v kopcích odvedli skvělou práci.“

V závěru třídenního klání napříč Královéhradeckým krajem čekala cyklisty pořádná porce – trať dlouhá 166,4 km je z Opočna zavedla do Orlických hor, kde na ně ve stoupáních čekalo celkové převýšení až 2500 metrů.

Už krátce po startu se z pelotonu odčlenila devítičlenná skupinka, v níž nechyběl ani Jiří Polnický (Whirpool Author). Skupina si postupně vypracovala více než šestiminutový náskok, jakékoli pokusy o únik z ní – a na závěrečných čtyřech okruzích kolem Opočna jich bylo několik – však nebyly úspěšné. Až v posledním kole se rychlým nástupem na posledním kopci odpoutal od ostatních Nor Fridtjof Roeinaas (Sparebanken Sör), který si na náměstí v Opočně vychutnal vítězství.

„Ale bylo to opravdu tvrdě vybojované,“ řekl Roeinaas. „Jelo ve velkém větru a vůbec nebylo jednoduché odpoutat se od pelotonu. A když už jsme jeli ve vedoucí skupince, tak jsem upadl. Vůbec nevím, jak se mi to stalo, ale po druhé horské prémii jsem se ocitl na zemi. Dohnat ty nejlepší pak byla trochu honička.“

Sil měl evidentně dost, v cíli nechal za sebou druhého Mateje Mugerliho ze Slovinska (Synergy Baku Cycling Project) a třetího Františka Sisra (Dukla Praha).

Jiří Polnický (Whirlpool Author) dojel na páté pozici. „Tahle etapa je těžká, i když se jede jako jednorázovka, a teď to bylo na závěr, takže hodně těžké,“ řekl v cíli 25letý závodník. „Když nás balík nedojel ani na Šerlichu, věděli jsme, že v úniku můžeme dojet až do cíle. V posledních okruzích jsem se snažil o únik, ale potřeboval bych ten kopec trochu delší... Vedoucí skupina byla příliš silná, bylo to náročné.“

S pátým místem úplně spokojený nebyl. „Špatný. Když je člověk jednou v úniku, musí se pokusit etapu vyhrát,“ dodal Polnický.

East Bohemia Tour, cyklistický závod UCI Europe Tour

3. etapa v Opočně (166 km)

3. etapa v Opočně (166 km)
1. Roeinaas (Nor.) 4:13:45, 2. Mugerli (Slovin.), 3. Sisr (Dukla Praha) oba -6, 4. Sokolov (Rus.) -9, 5. Polnický (Whirlpool Author) -24, 6. Eibegger (Rak.) -56.

Konečné pořadí:
1. Tratnik (Slovin.) 12:13:50, 2. Cieslik (Pol.), 3. Schlegel (AWT Greenway) oba -5, 4. Hagen (Nor.) -28, 5. Kuen (Rak.) -46, 6. Kusztor (Maď. -56, ...9. Bucháček (Whirlpool Author) -1:17

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze