Dvě vítězství slalomářů v kvalifikaci

30 2005
Penrith - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - V plném lesku zazářila v kvalifikaci mistrovství světa česká škola vodního slalomu. Souboj kajakářek ovládla v Penrithu nestárnoucí Marcela Sadilová před Štěpánkou Hilgertovou. Deblkanoistům kralovali Volf-Štěpánek a třetí příčku obsadili Jiras-Máder.

Mezi singlkanoisty byl Tomáš Indruch druhý. Z dvanácti startujících českých lodí nepostoupila do víkendového semifinále jediná: kajakář Kubričan.

"A teď by mohli zavřít turbíny a prohlásit tohle pořadí za konečné výsledky šampionátu," žertoval trenér Ondřej Mohout. V tom případě by česká výprava slavila pět medailí!

Kajakářky: Sadilová před Hilgertovou

"Raději o výsledku ani nechci mluvit, abych to nezakřikla," říkala Marcela Sadilová, mistryně Evropy z roku 1996.

Osmatřicetiletá matka devatenáctiletého syna se sice nenominovala na poslední dvě olympiády, dnes však na olympijské trati zářila. "Vstávalo se mi dobře, jelo se mi dobře," usmívala se. Kvalifikaci na vrcholné soutěži vyhrála poprvé v životě.

O 2,62 vteřiny předstihla i obhájkyni titulu Štěpánku Hilgertovou. Ta se ve druhém kole zlepšila ze šesté příčky na druhou. "A v cíli jsem se sama pro sebe usmála. Ta jízda byl takový krásný prožitek, jako když surfujete na vlnách," vyprávěla další z třicátnic.

Druhá v kvalifikaci skončila Hilgertová i při minulém šampionátu v Augsburgu a na olympiádě v Sydney. Pokaždé potom závod vyhrála! Ale statistikami se probírat nechce. "Neanalyzuju ani dnešní výsledky, ani to, že jsem první na žebříčku. Pojedu o medaili. V mé pozici ani na nic jiného myslet nemohu. Ale spousta holek tu jezdí dobře."

Suveréni Volf, Štěpánek

Deblkanoisté Volf se Štěpánkem potvrdili pozici lídrů světového žebříčku i Světového poháru. "Ale radši jí budu potvrzovat až v neděli ve finále," říkal Ondřej Štěpánek. Ve druhém kole ani moc nefinišovali, závěr vypouštěli. "Nechtěl jsem tu kvalifikaci vyhrát, abychom nejeli semifinále poslední," vysvětloval Štěpánek. V další fázi soutěže totiž startují lodě v opačném pořadí.

Letos však již české duo dvakrát ovládlo kvalifikaci ve Světovém poháru a vzápětí dominovalo také ve finále. "Tlak si nepřipouštíme," prohlásil Jaroslav Volf, který ve čtvrtek oslavil 26. narozeniny. Na "sváteční" večeři (kuřecí stehýnka) je pozval trenér Mohout. "Teď nám asi bude muset vařit pořád," vtipkovali.

Dobře naladěni byli ze třetího místa i Jiras-Máder. "Hezkej den, žádnej stres," povídal Tomáš Máder. "Ani jsem se nezadýchal," doplňoval Marek Jiras. Pak se shodli: "V kvalifkaci je jedno, kolikátej jsi, hlavně že jsi do patnáctého místa."

A jejich cíl pro finále? "Stříbro, to ještě nemáme," připomněl Máder, že zlato i bronz již ze světového šampionátu dovezli. "Ale to zlato bych tady bral taky."

Šestý Indruch?

V kategorii C1 muži pouze vítězný Brit McIntosh předstihl česko-slovenský čtyřblok. Druhý Tomáš Indruch předvedl ve druhé jízdě absolutně nejrychlejší kolo dne. Ani on nechtěl být v kvalifikaci nejrychlejší. "Často totiž platí, že kdo vyhraje kvalifikaci, nezajede ve finále."

Indruch skončil čtvrtý na mistrovství světa 2003 a pátý na loňské olympiádě. "Takže teď budu šestý, ne?" smál se, než zvážněl: "Ale pádluju kvůli medailím, jinak bych vodní slalom nedělal."

Singlkanoisté startovali ze všech nejdříve, již v 7.30 ráno. "Když se před startem ani nestihnete nasnídat, není to nic příjemného," povídal v cíli pátý Stanislav Ježek. Indruch vstával nejdříve ze všech, před pátou. "Ještě jsem si ráno esemeskoval s přítelkyní," prozradil.

Semifinálový a finálový kurs bude podle závodníků více vyhovovat levákům. Tím je Ježek, nikoliv Indruch. "Trochu se toho bojím, ale nic nedám zadarmo," tvrdí.

Raab bude klidnější

V nejnabitější kategorii kajakářů (77 startujících) obsadil Ondřej Raab páté místo, po prvním kole byl dokonce třetí. "Když zajedu dvě pohodové jízdy, je to lepší, než třást se o postup do čtyřicítky," uvedl. Na šampionátu v Bourgu 2002 bojoval o medaili, po semifinále byl tehdy druhý. "Pak jsem minul branku. Tady už budu klidnější," slíbil.

Ivan Pišvejc, tehdy v Bourgu bronzový, chce naopak zapomenout na letošní nevydařené Světové poháry. "I tentokrát bylo první kolo hrozné, jako by mi dal někdo do rukou olovo. Teď už by to mělo jít jen výš a výš," doufal.

reklama
reklama

Překvapení se v kvalifikaci nekonala, všichni favorité postoupili. Namále měl však olympijský vítěz v kategorii C1, Francouz Tony Estanguet. Podle mnoha svědků mu rozhodčí odpustili neprojetí branky. "Možná mu pomohlo jeho jméno. Z mého pohledu byl jasně mimo," tvrdil Indruch. Branku minula i Němka Bongardtová, stříbrná z MS 2003, přesto postoupila ze 30. místa.

Kvalifikace

Ženy - K1: 1. SADILOVÁ 222,53 (6), 2. HILGERTOVÁ +2,62 (6), 3. Kaliská (SR) +3,79 (0), 4. Picheryová (Fr.) +5,10 (0), 5. Blakemanová (Brit.) +5,93 (4), 6. Planertová (Něm.) +5,99 (2), 7. Dickensová (Fr.) +6,73 (8), 8. Stoffelová (Švýc.) +10,87 (0),... 14. PAVELKOVÁ +19,35 (6).

Muži - C1: 1. McIntosh (Brit.) 204,92 (2), 2. INDRUCH +3,32 (0), 3. Martikán +3,63 (4), 4. Minčík (oba SR) +3,82 (0), 5. JEŽEK +3,87 (4), 6. Benzien (Něm.) +4,55 (2), 7. Lalliet (Fr.) +8,61 (0), 8. Bettge (Něm.) +9,95 (6),... 11. T. Estanguet (Fr.) +11,84 (4), 22. MAŠEK +18,04 (6).

K1: 1. Walsh (Brit.) 196,20 (0), 2. Oblinger (Rak.) +2,88 (2), 3. Pfanmöller (Něm.) +3,70 (4), 4. Ford (Kan.) +3,92 (0), 5. RAAB +4,39 (0), 6. Lefevre (Fr.) +4,62 (2), 7. Heyl (USA) +5,64 (2), 8. Kralj (Slovin.) +6,09 (2),... 16. PIŠVEJC +9,54 (4), 44. KUBRIČAN +17,96 (4) - nepostoupil.

C2: 1. VOLF-ŠTÉPÁNEK 220,24 (4), 2. Bahmann-Senft (Něm.) +1,32 (6), 3. JIRAS-MÁDER +2,53 (2), 4. Bowman-Smith (Brit.) +2,68 (0), 5. Hochschornerovi (SR) +4,00 (10), 6. Kubáň-Olejník (SR) +7,21 (2), 7. Benetti-Masoero (It.) +7,28 (0), 8. POSPÍŠIL-POLLERT +10,08 (4).

Do semifinále postoupilo 40 nejlepších v kategoriích K1 muži, C1 muži a K1 ženy a 15 nejlepších v kategorii C2 muži.

Vodní slalomáři Jaroslav Volf, Ondřej Štěpánek v peřejích olympijského kanálu v Penrithu.

Autor:


Nejčtenější

Byla to facka, bolí to. Trenér Kozák otevřeně popsal slovenský konec

Trenér slovenských fotbalistů Ján Kozák odpovídá reportérům před zápasem proti...

VIDEO Považoval je takřka za své děti. Když sedm jeho svěřenců během reprezentačního soustředění porušilo...

Bohemians - Plzeň 2:2, domácí dvakrát vedli, v závěru bod ubránili

Roman Procházka (vlevo) z Plzně a David Bartek z Bohemians v souboji o míč.

VIDEO Plzeňští fotbalisté se minimálně na 47 hodin probojovali do čela tabulky, ale výsledek v...Štěpánek: Nikdy nezapomenu. Teď si dám nohy nahoru, u tenisu zůstanu

Radek Štěpánek naposledy mává pražskému publiku.

VIDEO Dva a půl měsíce tvrdě dřel v posilovně i na kurtu. Ke kondičnímu zápřahu a rodinným povinnostem...

Slovenští fotbalisté se omlouvají za večírek: Mrzí nás, že trenér odešel

Tomáš Souček (v bílém) se snaží v utkání Ligy národů skluzem připravit o míč...

VIDEO Slovenští fotbalisté se omlouvají za porušení životosprávy: "Udělali jsme chybu, naše chování...

Ona je muž! Ženský hokej vyřešil skandál tvrdými tresty

Hokej - ilustrační foto

Skandál s nádechem komedie. Hokejové Berounské Lvice v první lize postavily proti Roudnici nad...

Další z rubriky

Začíná Grand Prix v krasobruslení, uspět zkusí i Březina

Český krasobruslař Michal Březina ve volné jízdě na olympijských hrách. (17....

Jediný Čech se objeví v letošním seriálu Grand Prix v krasobruslení. Michal Březina do něj vstoupí...

Velkou cenu Brna rozsvítí hvězda, Železná lady z Maďarska

Katinka Hosszúová

Ozdobou Velké ceny Brna v plavání bude o víkendu trojnásobná olympijská vítězka Katinka Hosszúová....

Březina je na Americké brusli druhý po krátkém programu

Český krasobruslař Michal Březina na Americké brusli

Krasobruslař Michal Březina je na Americké brusli druhý po krátkém programu. Český reprezentant při...Najdete na iDNES.cz