Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dva týdny, dva major turnaje v kapse. Langer kraluje i mezi seniory

Bernhard Langer po seniorském British Open vyhrál i US Open.

2 2010
Němec Bernhard Langer během necelých dvou týdnů triumfoval na dvou seniorských major turnajích. Nejprve na British Open porazil o ránu Američana Coreyho Pavina, poté si na US Open porazil Freda Couplese, přestože Američan hrál jen kousek od míst, kde vyrůstal a mohl se opřít o obrovskou podporu diváků.

Cesta Bernharda Langera za slávou jednoduchá nebyla. Nepocházel z bohaté rodiny, na své první hole si jako kedík vydělával čtyři roky. Po celou kariéru jej provází problémy se zády, s přibývajícím věkem se u něj objevilo i škubání rukou při patování, stejně jako u legend Bena Hogana, Harryho Vardona či Sama Sneada.

Díky houževnatému tréninku se ale postupně vypracoval až na post světové jedničky, před šesti lety obdržel Řád britského impéria za úspěšné kapitánování evropského rydercupového týmu.

Dvojnásobný vítěz Masters Bernhard Langer ve své hlavní kariéře zářil zejména na evropské tour, na které vyhrál úctyhodných 42 turnajů. Celkově má na svém kontě vítězství na 81 podnicích.

Bernhard Langer, vítěz seniorského US Open

Bernhard Langer během seniorského US Open.

Langer vítězí i po padesátce. Se svou americkou ženou Vikki a čtyřmi dětmi žije v městě Boca Raton na floridské Palm Beach. Proto startuje zejména na Champions Tour, na které se setkávají dřívější skvělí golfisté, jejichž věk se přehoupl přes padesát let.

"Těší mě, že s padesátníky mohu zase hrát o tituly. Už mě nemotivuje bojovat vedle třicátníků o třicáté místo," prohlásil brzy třiapadesátiletý Langer po přestupu na Champions Tour.

Bernhard Langer (vlevo) a Fred Couples při seniorském US Open

Bernhard Langer (vlevo) na seniorském US porazil domácího Freda Couplese.

A mezi seniory patří k nejlepším. Jen loni vyhrál čtyři turnaje, letos už má na svém kontě stejný počet triumfů. Dva nejvýznamnější přidal během dvou víkendů - nejprve o ránu porazil kapitána amerického rydercupového týmu Coreyho Pavina a vyhrál seniorské British Open, v neděli triumfoval o tři rány před Američanem Fredem Couplesem na US Open.

Rydercupová atmosféra

Během finálového kola US Open panovala na hřišti Sahalee Country Clubu ve státě Washington atmosféra, jako kdyby se nehrál major turnaj, ale Ryder Cup. Fanoušci závěrečný flight, ve kterém bojovali o titul Langer a Couples, brali jako klání Evropy a USA. Umocněno to bylo tím, že padesátiletý Couples, vítěz takřka padesáti profesionálních turnajů, vyrůstal jen několik mil od dějiště amerického šampionátu.

"Diváci byli rozhodně proti mně a naopak co nejvíc podporovali Freddyho," řekl k atmosféře Langer.

Fred Couples (vlevo) a Bernhard Langer při US Senior Open

Fred Couples (vlevo) měl doma podporu fanoušků. Přesto vyhrál Bernhard Langer.

Langer triumfem na americkém šampionátu napodobil Toma Watsona, kterému se v roce 2003 taky podařilo vyhrát dva seniorské major turnaje po sobě. I díky nedělnímu triumfu kraluje seniorské Champions Tour, krok s ním jakž takž dokáže držet pouze Couples.

Bernhard Langer v Česku

Langer, jehož otec žil do osmnácti let na Šumpersku, se několikrát objevil i na českých hřištích. V roce 1997 vyhrál Czech Open na Karlštejně, které bylo jeho padesátým vítězstvím. Někdy se objeví i na evropské seniorské tour, jedinou výhru z ní má opět z Česka. Před dvěma lety triumfoval na premiérovém ročníku Casa Serena Open. Prestižní turnaj evropské seniorské tour na Roztěži u Kutné Hory pořádá agentura Erwina Langera, Bernhardova bratra.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze