Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dva jiné šampionáty. Ve Val d´Isere je vstup zdarma

Hermann Maier vyhrál v Kanadě závod Světového poháru v Super-G po třech letech | foto: Reuters

30 2009
Na mistrovství světa v alpském lyžování ve Val d’Isere, které v pondělí začíná, mají fanoušci vstup zdarma, dokonce i s plným talířem polévky navrch. Za dopravu na sportoviště i ze vzdálenějších míst tu zaplatí jen symbolické jedno euro. Tak určili francouzští organizátoři.

Zato v Liberci, na šampionátu klasiků? Pokud chcete sledovat Lukáše Bauera, přijde vás tribuna na 750–1 000 korun. "Vstupenky zdarma nejsou běžné, Val d’Isere je světlou výjimkou," říká mluvčí libereckých organizátorů Zdeněk Soudný. "U nás vstupenky pokrývají náklady. A jejich ceny odpovídají podobným akcím."

Z Val d’Isere naopak hlásí, že většinu rozpočtu kryjí finance za televizní a marketingová práva. "Francouzi se snaží, aby své středisko při pořádání vrcholné lyžařské akce zpopularizovali stejně jako Rakušané ta svá," říká Aleš Krýzl, přední český lyžařský funkcionář. "Uvědomují si, že i kompletní uzavření závodních sjezdovek by si vyžádalo velké náklady. A mají výhodu, že příjmy za práva jsou u sjezdařů několikanásobně vyšší."

Lacinější je pro fanoušky ve Val d’Isere také ubytování. I proto, že tu jsou na rozdíl od Liberce k dispozici desetitisíce lůžek. "Val d’Isere patří v této oblasti Alp mezi dražší střediska, ale i tady se dala sehnat studia pro čtyři osoby za 600 eur na týden, tedy za 750 korun na osobu a noc. A přes kopec v Tignes za 550 korun. Ještě dnes jsou tam volná," říká Kamil Jíša, majitel cestovní kanceláře, která se Savojskými Alpami zabývá.

Liberec nabídl divákům hotely, kde je noc přijde na 2 000 a více korun. Původní organizační výbor neuzavřel s místními hoteliéry předběžné dohody o výši cen, jak je povinné například při kandidatuře na olympijské hry. "S cenami tam potom nastalo takové šílenství, jaké jsme před pár lety zažili ve Špindlerově Mlýně," tvrdí Aleš Krýzl.

Šéfka organizátorů Kateřina Neumannová přesto věří, že někteří liberečtí hoteliéři, kteří marně doufali v příliv movitých zahraničních turistů, na poslední chvíli ceny srazí.

Co mají obě střediska společného, to jsou naopak dramatické změny v čele organizačních výborů. Ve Val d’Isere předloni rezignovali jeho předseda Jean-Claude Killy a výkonný ředitel Jean-Paul Pierrat, jenž odstoupení zdůvodnil frustrací nad špatnou spoluprací s lokálními orgány. "Kontroverze se stupňovaly. Ztratil jsem pocit, že kvůli klice zdejších lokálních vládců mohu odvádět dobrou práci," řekl.

Francouzská ministryně sportu Roselyn Bachelotová se vzápětí angažovala při hledání jeho nástupce. To Liberec zažil postup opačný. Ministryně školství Dana Kuchtová přímo stála za odvoláním Romana Kumpošta, na jehož místo byla dosazena Kateřina Neumannová.

Autoři:


Nejčtenější

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.czmobilní verze