Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dubaj mou přípravu na Vánoce určitě nenaruší, směje se plavec Fučík

Tomáš Fučík - Plavec Tomáš Fučík | foto: MF DNES

2 2010
Jihlavský plavec Tomáš Fučík si na mistrovství Evropy v Eindhovenu vybojoval nominaci na blížící se světový šampionát ve Spojených arabských emirátech. Na něm pětadvacetiletý závodník touží potvrdit svou aktuální vynikající formu.

Skvělé vyhlídky čekají jihlavského plavce Tomáše Fučíka. Aktuální mrazivé počasí, přívaly sněhu a předvánoční shon na pár dní vymění za exotickou Dubaj. Zde se v termínu od 15. do 19. prosince uskuteční mistrovství světa.

"Je úplně super, že to takhle dopadlo. Zimu nemám vůbec rád, takže mě těší, že můžu alespoň na chvilku vypadnout do tepla," přiznává s úsměvem. "Navíc na světový šampionát a do krásné Dubaje, kam se člověk jen tak nedostane."

Tomáš Fučík na ME v Eindhovenu

Jihlavský plavec na evropském šampionátu v krátkém bazénu v Nizozemí vybojoval dvě finálová umístění. Na 100 m polohově byl sedmý (53,99), na dvojnásobné trati osmý (1:58,26). Na stovce při semifinálovém klání navíc vylepšil český rekord – časem 53,82.

Máte za sebou víkendový evropský šampionát v Eindhovenu, kde jste si dvakrát zaplaval finále. Jak dosažené výsledky zpětně hodnotíte?
Na sto procent úspěšně. Podařilo se mi splnit všechny cíle, které jsem si dal. A nějakým způsobem i překonat.

Pravda, před samotným mistrovstvím jste mluvil o tom, že už jedna účast v elitní osmičce bude super úspěchem...
No a takhle je spokojenost minimálně dvojnásobná (usmívá se). Odjížděl jsem tam s tím, že semifinále na stovku polohově by mělo vyjít. A nakonec z toho bylo finále. To samé se povedlo na dvoustovku. Navíc jsem se dokázal kvalifikovat na mistrovství světa do Dubaje. Tomu vážně asi není co vytknout.

Na 200m polohově jste skončil osmý, na poloviční trati o příčku lépe. Který z těchto dvou výsledků vás potěšil víc?
Řekl bych možná ta stovka, protože jsem při ní navíc překonal český rekord. A toho si určitě cením. Zvlášť v krátkých plavkách.

Už jste zmiňoval úspěšnou kvalifikaci na mistrovství světa ve Spojených arabských emirátech. To bylo také nad plán?
Musím říct, že ano. Celý podzim jsem se připravoval na Eindhoven. A ani tam jsem neodjížděl s tím, že by ta Dubaj mohla vyjít. Takže to pro mě bylo příjemné překvapení (usmívá se). Ale už jsem se zase lehce vyrovnal s tím, že do ní jedu (směje se). Takže se těším a doufám, že si tam zaplavu minimálně stejně jako v Eindhovenu.

Jaké jsou tedy tentokrát vaše cíle před šampionátem?
Určitě zaplavat alespoň o setinku rychlejší čas než v Eindhovenu. Prostě se zlepšit.

Mistrovství světa se uskuteční za necelé dva týdny. Příprava je tedy v plném proudu?
To souhlasí. Zrovna za chvíli odcházím na trénink, ještě zkusím trochu poladit vytrvalosti. Zkusím taky polechtat sílu v posilovně. Nebo něco takového. Ale určitě se už nechci nějak moc unavit, protože čtrnáct dní je krátká doba. Navíc v Eindhovenu byla forma vynikající, tak bych to nerad nějak zkazil.

O atraktivitě Dubaje není třeba polemizovat. Chystáte se ji také prohlédnout, nebo to bude klasické sportovní "vyžití": hotel – bazén – hotel?
Já ještě ani nevím, jaký přesně bude program. Ale pokud budu mít alespoň jeden volný den, tak určitě vyrazím do města. Protože Dubaj je krásná a jen tak se do ní člověk nedostane. Takže bych toho chtěl využít a trochu ji poznat.

V Dubaji budete v předvánočním období. Nenaruší to vaši přípravu na svátky?
To určitě ne (směje se). Jestli budu mít volno, tak tam alespoň nakoupím dárky. Jinak se ale na Vánoce nějak speciálně nepřipravuji.

Arabské emiráty nejsou ale jedinou netradiční destinací, kam jste se s plaváním podíval, že? Jsou alespoň nejzajímavější?
No, hodně se mi líbilo už v Austrálii, v Melbourne a Brisbane. A pak samozřejmě v Číně. Ale v Dubaji jsem ještě nikdy nebyl, takže její krásu budu moct hodnotit, až se vrátím.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze