Petr Dokoupil v dresu Zlína uniká bránícímu Vladimíru Sismilichovi z Jindřichova Hradce. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Druhá stovka zajistila basketbalistům Zlína čtvrtfinálové vyrovnání

• 0
Teprve podruhé v sezoně překonali magickou stovku. Ale lepší chvíli si prvoligoví zlínští basketbalisté vybrat nemohli. Dosáhli na ni ve druhém čtvrtfinále play-off s Jindřichovým Hradcem, díky triumfu 104:93 vyrovnali sérii na 1:1. Přitom úvodní duel ztratili o 36 bodů.

"Věřili jsme si. Nemáme tak špatný mančaft, abychom s nimi prohráli čtyřikrát v řadě," připomněl pivotman Protonu Zlín Michal Šušák, že Jindřichův Hradec kromě úvodního čtvrtfinále ovládl i oba zápasy v základní části.

Konečný výsledek je přitom pro favorita série milosrdný. Domácí vedli v poslední čtvrtině už o 21 bodů, ale v posledních šesti minutách spíše drželi míč, než útočili.

"Hráči už si mysleli, že je hotovo, tak jsem si musel vzít oddechový čas a připomenout jim, že ještě není konec," poznamenal si trenér a předseda zlínského klubu Zdeněk Mikel.

Zlín vykročil k výhře skvělou obranou. Možná nejdůležitější okamžiky si domácí nachystali na závěr prvního poločasu. Třikrát v řadě vypíchli zásluhou Ondřeje Chwaszcze soupeři míč a řítili se sami nebo v přečíslení na koš, do něhož hravě skórovali.

"Soupeř má vynikající útok a my jsme mu v prvním poločasu povolili jen 44 bodů," pochvaloval si Mikel.

Jakub Krakovič (vlevo) v dresu Zlína zakončuje přes Iva Prachaře z Jindřichova Hradce.

Jaromír Bohačík (vpravo) v dresu Zlína uniká Janu Čechovi z Jindřichova Hradce.

Zápas znovu ukázal, jak jsou pro Zlín důležití pendlující hráči z Prostějova - Petr Dokoupil s Jaromírem Bohačíkem.

2004/05 - vyřazen ve čtvrtfinále Pardubicemi B 1:3

V prvním utkání chyběli, zato v odvetě zářili. Dohromady nastříleli 36 bodů. S 16 body je doplnil třetí prostějovský pendl v týmu Jakub Krakovič, který jako jediný nastoupil i v Hradci.

"Kvůli tomu je v týmu máme," upozornil Mikel. "V sestavě Hradce je spousta hráčů, kteří za sebou mají stovky utkání v nejvyšší soutěže. I kvůli tomu jsme je potřebovali."

Nasazení Dokoupila s Bohačíkem v dalších zápasech může být klíčem k výsledku série hrané na tři výhry. "Pokud hrají, soupeři nás vnímají úplně jinak," přisvědčil Šušák.

Ve čtvrtém a případném pátém zápase by neměli chybět. Otazník visí nad třetím duelem, který se hraje na jihu Čech už ve středu. "Prostějov hraje od čtvrtka finále Českého poháru a má marodku, takže zatím netuším, jestli je budeme moci využít," podotkl Mikel.

Předseda zlínského klubu Zdeněk Mikel.

Díky vyrovnání série může Zlín snít o úspěchu v play-off, které je zvláštní tím, že by mohli postupovat oba finalisté. Mattoni NBL se totiž od nové sezony rozšíří na čtrnáct účastníků. A Proton by postupovou bitvu rád zdramatizoval.

"Uvidíme, co s Hradcem porážka udělá," pousmál se Mikel. "Nejvyšší soutěž je jen otázkou financí. S jednou dvěma posilami se dá hrát," dodal.