Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Druhá kvalifikace na Velkou pardubickou nemá jednoznačného favorita

Momentka z Velké pardubické | foto:  Dan Materna, MAFRA

27 2015
O čtyřsettisícovou dotaci ze druhé kvalifikace na 125. Velkou pardubickou, která se jede v sobotu v 16 hodin, se nejspíš strhne pořádná mela. Dostihoví sázkaři se budou drbat na temeni - vybírat jednoznačného adepta na vítězství z pole 19 koní totiž nebude nic snadného.

Mezi startujícími se předvedou i čtyři steepleři, kteří si v nedávné době udělali skvělé jméno. Prvním z nich je osmiletý ryzák valach Zarif z tréninku Josefa Váni staršího, jejž provede kurzem dostihu Josef Bartoš.

Zarif je rozběhaný; na konci května společně s Bartošem vyhráli cross country Sagara. Ovšem ani to nemusí znamenat nic zásadního, závod byl o více než kilometr kratší než kvalifikace (ta měří 5 800 metrů).

Ondřej Velek osedlá 11letého tmavého hnědáka valacha Trezora, experta na nominační dostihy. Kůň z tréninku Hany Kabelkové v minulosti dokázal triumfovat v pěti kvalifikacích ze šesti; od poslední Velké, v níž byl sedmý, však nezávodil. Navíc měl zdravotní problémy. Z první kvalifikace ho museli odhlásit kvůli poraněnému kopytu, takže jeho forma bude velkou neznámou.

Hodně svých příznivců v úvodní kvalifikaci bezpochyby zklamal další valach, devítiletý ryzák Al Jaz. Svěřenec Jana Blechy, jenž na podzim senzačně dokončil Velkou pardubickou jako druhý za fenomenální Orphee des Blins, ve svém prvním letošním dostihu upadl, a pokud se chce v říjnu opět objevit při vrcholu sezony, bude muset podat výrazně lepší výkon.

„Čeřit vodu“ by měl i desetiletý tmavý hnědák valach Klaus, který bral v předchozích dvou letech při Velké vždy bronzovou medaili. To ho však jezdil Jaroslav Myška, jenž nyní osedlá valacha Goscatera z vlastní stáje Jeso. Trenér Klause Čestmír Olehla proto sáhl po letos vynikajícím žáku Jakubu Spáčilovi.

„Klaus je v pořádku, ale pro mladého (Spáčila) to bude náročné. Bude se muset pochlapit, přece jen v dostihu je hodně koní a nebude to jednoduché. Pan majitel mi jezdce odsouhlasil,“ uvedl Olehla. Kvalifikační závod vysílá přímým přenosem kanál ČT Sport.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze