Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dřív slýchal: Carlo, jsi blázen. Dnes je „jeho“ Pražský maraton oceněn zlatem

VŠE PRO KVALITU. Carlo Capalbo, šéf pražského maratonu, usiluje o top kvalitu služeb pro běžce. | foto: Profimedia.cz

21 2010
Je to jako promoce, srovnával. Patnáctiletou práci Carla Capalba v čele Pražského mezinárodního maratonu završilo významné ocenění - jeho závod získal Zlatou známku IAAF, nejprestižnější nálepku kvality, jakou silniční běh může vybojovat.

Carlo, ty jsi blázen, slýchal na začátku své mise, když chtěl do ulic metropole přivést tisíce běžců. Dnes má seriál PIM tři závody a v tomto roce přilákal na start přes padesát tisíc běžců.

"Před pár lety to bylo nemyslitelné, dnes je náš maraton na úrovni Tokia, Pekingu, Chicaga, nebo Paříže," vypočítával "český" Ital. "Přitom všechna ta města mají větší populaci než celá naše republika."

zlaté maratony

na světě je jenom 17 měst, kde se závody s nálepkou Gold label konají: Praha, Mumbaí, Otsu-City, Tokio, Soul, Paříž, Boston, Londýn, Berlín, Chicago, Peking, Atény, Frankfurt, New York, Řím, Sia-men, Dubaj

Takže co pro vás to ocenění znamená?
Radost pro náš tým, prestiž pro město, kvalitu, která přitáhne víc běžců, médií, pozornost celého světa. A taky uspokojení, že jsme udělali něco dobře.

Bude teď jednodušší udělat maraton, otevírají se vám dveře?
Dřív jsem musel chodit a říkat, že Jsem Carlo Capalbo, dělám maraton v Praze... Dnes všichni vyhrknou: Á, Carlo, Praha.

A přitáhne nálepka ještě kvalitnější běžce? Co třeba Gebreselassie?
Každý se bude chtít zúčastnit něčeho, co je prestižní. Navíc běžci už vědí, že naše trať je velmi, velmi rychlá. Čas 2:05 na tomto okruhu, přes kostky, to je jako čas 2:04 všude jinde. Bude jednodušší přilákat velká jména, dřív jsme je museli přemlouvat, dnes budeme říkat: NE.

Kolik vás stálo povýšení kategorie ze Silver do Gold?
Moc! V nákladech jde o tři až čtyři miliony korun. Ale to nepočítáme traťový rekord, pak je to bum - osm milionů. Platí se za lepší propagaci, bezpečnost, antidopingové kontroly. I prize money stejné pro muže i ženy, ale to bychom udělali stejně, i kdybychom nebyli zlatí.

kritéria Gold label

- rostoucí počet účastníků

- kvalita trati, atmosféra, trať změřená a certifikovaná oficiálním komisařem IAAF

- trať musí být uzavřená pro dopravu

- minimálně 12 dopingových kontrol

- televizní přenos do nejméně pěti různých zemí a přímý přenos lokální TV

- účast 5 mužů s výkonem pod 2:10:30 a 5 žen pod 2:28 hod

Kdy jste se dozvěděl, že Praha se dostala mezi elitu?
Volali mi v noci do kanceláře, někdy před měsícem. Dostal jsem neoficiální informaci, že Praha prošla předschválením pro Gold Label. Pak jsem skákal až do stropu radostí. Až do teď jsme drželi tajemství.

Proběhl velký diplomatický boj ocenění získat?
Ne, jediné, co bylo velké, tak práce, abychom zlatou známku dostali. Tady neexistují žádné tajnosti, jen parametry. Není za tím jeden člověk, který by řekl: Carlo je dobrý kluk. Když splníte podmínky, pak dostanete známku automaticky.

Co dál? Teď už nemáte kam stoupat.
První věc je, že musíme známku potvrdit. A to bude složité. Ale pořád můžeme zlepšovat servis běžcům, tak abychom kdekoliv na světě potkali účastníka našeho maratonu a on mohl říct: Praha, prima! Chceme být napřed a věřit, že je to možné. Nechceme ale být ti nejsilnější, chceme vyhrát kvalitou, inovací.

Zlatý je váš půlmaraton, nově maraton. Co třetí z rodiny běhů PIM - desítka?
Nevylučujeme to. Pak by se nám nikdo na světě nemohl rovnat.

Známku jste dostali propůjčenou na rok. Když podmínky nenaplníte...
Pak čau, čau, známko. Musíme to dokázat!

Autor:


Témata: Maraton, Půlmaraton




Najdete na iDNES.cz



mobilní verze