Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dřevěný ovál přinesl Buráňovi bronz

29 2000
M a n c h e s t e r - Po sedmi letech vybojoval český dráhový cyklista na světových šampionátech medaili. Na dřevěném oválu v Manchesteru se o to zasloužil Pavel Buráň třetím místem v keirinu. "Jsem rád, že se mi to povedlo, v posledních letech mi vždy něco k úspěchu chybělo. Letošní sezóna byla z mého pohledu velmi dobrá, cítil jsem se výborně již na olympijských hrách, ale tam mi to nevyšlo," vykládal Buráň, který jako junior začal sbírat medaile právě v Anglii. Z vítězství se radoval již potřetí Frederic Magne z Francie, který zmařil zlatý hattrick druhému Němci Jensu Fiedlerovi. Další český jezdec Ivan Vrba skončil ve finále šestý.

Hned po startu se za vodičem usadila německá dvojice Fiedler - Jan Van Eijden, ale tentokrát jim taktika 'dvojbloku' úspěšná v semifinále nevyšla. Dvě kola před koncem se přes ně přehnal Buráň, čímž je vyvedl z rovnováhy a německý tandem ztratil kompaktnost.

Buráň získal několik úspěchů i na evropské scéně a před rokem vybojoval stříbro v Itálii ve sprinterském omniu. "Před deseti lety jsem z medaile šílel radostí, nyní již tolik emocí necítím, jsem víc v pohodě. Určitě je to můj nejcennější kov, protože jsem si ho vyjel sám," vysvětlil Buráň. U závodní cyklistiky by chtěl vydržet ještě několik let. "Pokud vydrží zdraví a manželka mi to dovolí, tak bych chtěl jet ještě na příští olympijské hry v Aténách," plánuje Buráň.

Kvůli úspěchu v Manchesteru si musí Buráň ještě o něco déle odepírat oblíbený hokej. "Už jsem se na led těšil, ale hned po zisku medaile mi manažer Patrick Sercu nabídl od 2. do 7. listopadu start na šestidenních závodech v Grenoblu a za čtrnáct
dnů ještě absolvuji Pohár národů v Bordeaux, kde pojedu s Lotyšem Kiksisem a australskými olympijskými vítězi Aitkenem a McGrorym v mezinárodním týmu," prozradil svůj nejbližší program Buráň.

Mistr světa z předchozích dvou let Fiedler se však do vedení rychle vrátil. V poslední zatáčce vytlačil Lotyš Ainar Kiksis útočícího Vrbu a Magne se dokázal dostat přes Fiedlera. Chytře jedoucí Buráň se v nejspodnější dráze protáhl kolem Van Eijdena a
dostal se na třetí místo, kterým navázal na bronz tandemu Lubomír Hargaš a Arnošt Drcmánek z norského Hamaru 1993.

Buráň potvrdil, že manchesterská dráha mu svědčí. Před čtyřmi roky na ní v keirinu vybojoval čtvrté místo a skončil osmý ve sprintu. Od té doby mezi nejlepší světovou osmičkou vždy chyběl. Až letos obsadil šesté místo ve sprintu a dnes dosáhl životního úspěchu.

Muži - keirin, finále:
1. Magne (Fr.), 2. Fiedler (Něm.), 3. Buráň (ČR), 4. Kiksis (Lot.), 5. Van Eijden (Něm.), 6. Vrba (ČR).

Kompletní výsledky najdete zde:

Cyklista Pavel Buráň (vpravo) obsadil v roce 2000 na mistrovství světa v dráhové cyklistice třetí místo v keirinu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze