Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dotace Czech Open na poměry evropské série? Špičková!

Miguel Ángel Jiménez - Moravia Silesia Open, Čeladná v Beskydech. | foto: Martin Kabát

20 2010
Jak dobře dotovaný je vlastně blížící se turnaj Czech Open oproti ostatním turnajům nejvyšší evropské série European Tour? Odpověď je jednoduchá. Velmi dobře. Nemůže se pochopitelně měřit s majory či sérií WGC, ale jinak na evropském okruhu příliš lépe dotovaných turnajů nenajdete.

Počty jsou celkem jednoduché. V rámci European Tour se v letošní sezóně hraje celkem 49 turnajů. Pokud odečteme čtyři majory a čtyř turnaje světové série World Golf Championship (WGC), navíc "vlajkovou loď" BMW PGA Championship a velké listopadové dubajské finále World Dubai Championship (s kterými se Czech Open celkem pochopitelně porovnávat nemůže), pak zbývá 39 "běžných" turnajů.

Z těchto devětatřiceti turnajů má už pouze 8 vyšší dotaci než právě Czech Open. Konkrétně jsou to dubnový Ballantine´s Championship v Koreji, Celtic Manor Wales Open na rydercupovém hřišti Twenty Ten Course, který se hrál na začátku června, dále velké červencové turnaje Alstom Open de France (nestarší národní Open v kontinentální Evropě) a The Barclays Scottish Open na hřišti Loch Lomond, 3 Irish Open na přelomu července a srpna a konečně říjnové turnaje Alfred Dunhill Links Championship, Portugal Masters a Andalucia Masters.

Pro úplnost – na Czech Open se vyplatí na prize money 2 miliony Eur a zmiňované turnaje mají dotaci třeba jen o 200 tisíc vyšší, ty nejlukrativnější pak dosahují hranice tří milionů Eur.

Další čtyři turnaje mají v letošní sezóně dotaci stejnou jako Czech Open a plných 26 turnajů má dotaci nižší - a to někdy i velmi podstatně. Například  dubnový turnaj na Madeiře měl prize money pouze 697 tisíc Eur. "Dva miliony Eur, to jsou na poměry evropské série obrovské peníze," potvrdil už vloni Alex Čejka, který zřejmě nebude chybět ani na letošním ročníku.

Mimochodem samotná dotace (tedy částka rozdělující se podle konečného pořadí hráčům, kteří projdou cutem) je samozřejmě jen částí nákladů, které pořadatelé takto významného turnaje musejí vynaložit. "Aby vše odpovídalo standardu European Tour, nedá se turnaj uspořádat za částku menší než pod sto milionů korun," tvrdí promotér turnaje Stephen Flanagan.

"Prize money" jsou pochopitelně ale jen jedním z faktorů, které lákají na jednotlivé turnaje nejlepší hráče. Největší hvězdy vábí také startovné, zázemí, "pověst" turnaje, která se mezi hráči pochopitelně velmi rychle rozšíří, a v neposlední řadě také termín.

Ten loňský na přelomu července a srpna nebyl úplně ideální, protože se hrálo týden před WGC – Bridgestone Invitational a většina evropských hvězd už zamířila do Spojených států, aby se na tento velký turnaj připravovala a aklimatizovala. Letošní termín 19.-22.srpna je z tohoto pohledu podstatně atraktivnější.

Turnaj se sice hraje bezprostředně po čtvrtém majoru sezóny US PGA Championship, ale je velmi reálné, že se po něm i velké evropské hvězdy na starý kontinent vrátí a budou bojovat o konečnou nominaci.

Czech Open je totiž předposledním turnajem, v němž ještě hráči můžou získat "evropské body." O týden později se ve skotském Gleneagles nominace uzavře a kapitán Colin Montgomerie oznámí své divoké karty.

Dá se očekávat, že hráči, kteří budou na hranici přímé kvalifikace – v tuto chvíli jsou to například Martin Kaymer, Miguel Angel Jiménez, Alvaro Quiros, Ross Fisher, bratři Molinariové a další – by mohli zvolit Czech Open jako pokus svou nominaci potvrdit. Nezbývá než věřit, že tyto hvězdy z první padesátky světového žebříčku v Čeladné na vlastní oči skutečně uvidíme.

Autor: pro iDNES.cz


Najdete na iDNES.czmobilní verze