Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Konec sezony si žokej Myška užívá. Sedí mi počasí, říká

Žokej Jaroslav Myška | foto: Michal Klíma, MAFRA

30 2014
Závěrečné dostihy v Pardubicích jdou žokeji Jaroslavu Myškovi vyloženě k duhu. Výtečně se mu dařily už v minulosti a teď o víkendu při nich vybojoval tři pódiová umístění ve třech startech. „Sedí mi počasí, dobře se dýchá, nechce se mi tolik potit, a tudíž nepotřebuju moc pít. Dostihy už nejsou tak náročné, atmosféra je volnější. Je to na pohodu,“ vysvětloval jezdec z Valů u Přelouče.

Účastnil jste se jen tří závodů ze sedmi, přičemž jednoho koně jste ještě odhlásili. Chtěl jste si „odfrknout“?
Ani jsem neměl žádné další nabídky, tříletého (Olmaia v prvním dostihu) jsme raději škrtli, protože neběhal dobře. Víc toho nebylo. Já si trenéry neobvolávám, tři dostihy mi bohatě stačí. Vydařily se, můžeme být spokojení.

Byla s valachem Reaperem při vrcholu dne, Ceně Orphee des Blins, šance na výhru, nebo jste cítil, že na vítěze Handsome Jacka a druhého Ter Milla nemá?
Na ty dva nebylo. Reaper je mladý kůň, pořád ještě sbírá zkušenosti. Dva dostihy se mu předtím nepovedly a zrovna to byly dostihy vyšší kategorie. Šel do toho proto trochu znechucený, ale sedí mu hluboká půda, byť si to trenér (Čestmír Olehla) nemyslí. Pokaždé, když jsem ho na ní jezdil, zaběhl výborně. I teď utíkal fantasticky.

Do cíle jste dospěli třetí, v první části závodu jste se však drželi zpátky. Byl to taktický plán, nebo to vyplynulo ze situace?
Trenér nejdřív přišel s tím, že by chtěl být aktivnější někde vpředu. Pak jsme o tom diskutovali, říkal jsem, že když jsem s ním vyhrával nebo skončil druhý, všechno to bylo zezadu, tak jestli to nezkusíme. Domluvili jsme se, že ho nebudeme do ničeho tlačit a uvidíme, co se z toho vyvrbí. Byl v klidu, dobře skákal, já ho jenom hlídal.

Vedle toho jste vyhrál s Dunátou a se Siran byl třetí. To se vám moc často nestane, abyste jel dvě klisny v jeden den a ještě takhle na čele...
Já klisen moc nejezdím, to je pravda. Tentokrát byla extrémní půda a na ní může vyhrát úplně každý. Noví koně, kteří naskakují až teď, mohou mít navrch nad těmi, co se prodírali celou sezonou. Ti toho mají plné zuby. Čerstvý kůň je na to natěšenější a není tak unavený. Dunáta měla velice slušný projev. Ještě tam sice byly chyby, ale ona toho nemá moc naskákaného, to všechno dožene. Bude to šikovná poctivá kobylka. Siran jsem jezdil zezadu, bylo to dobré, měla tah na branku. Ale na předposledním skoku jsme málem spadli, to jí podlomilo nohy, nedokázala se z toho včas sebrat a jeden kůň nás ještě stihl předběhnout.

V posledním dostihu zvítězil Cherwick, kterého jste často sedlal vy. Proč vás na něm tentokrát vystřídal žák Jakub Spáčil?
Realizační tým přemýšlí o všem možném, aby kůň dostal chuť. Já ho jezdil v jedničkových dostizích (I. kategorie), Cherwick dostával nášup, vyžadovalo se po něm úsilí. Jestli je z toho otrávený, je třeba mu dopřát dostihy nižší kategorie. Kuba je šikovný kluk, neublíží mu a může se něčemu přiučit

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze