Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bartoš bude dohlížet, aby jeho Talent nešidil dostih

Na pardubickém závodišti se dnes po poledni konají závěrečné dostihy této sezony. nasnímku je Josef Bartoš v sedle Hegnuse. | foto: Martin Veselý, MAFRA

22 2016
Je to poslední možnost vidět letos v Pardubicích v akci špičkové koně a jezdce. Na zdejším závodišti se v sobotu od 12 hodin uskuteční závěrečný dostihový den.

Nechybí cena posledního vítěze Velké pardubické Charme Looka. Ale podle peněz, které se v ní budou rozdělovat, to dnes v Pardubicích bude až druhý dostih v pořadí. Následná Cena města Pardubic, steeplechase cross country II. kategorie pro 5leté a starší koně na 4 200 metrů, jež startuje ve 14.55, má totiž dotace o třicet tisíc vyšší. Celkem činí 120 tisíc korun.

Zuby si na ně brousí osm koní a jezdců. Mezi top favority by měli patřit i Josef Bartoš s pětiletým ryzákem valachem Talentem, přestože před dvěma týdny nedokončili Cenu Vltavy.

„Na Francouzském skoku tehdy spadl první kůň v poli a já šel hned za ním. Celkem nás tam zůstalo šest. Talent ani neudělal chybu, byl to nešťastný pád,“ říká Bartoš.

Na ryzáka, kterého chystá ve Vápenném Podole trenérka Hana Kabelková, je podle něho jinak spoleh.

„Perfektně skáče a distanc kolem čtyř kilometrů by měla být jeho. V dostihu má radši, když je na pozici, a ne úplně vzadu, protože jinak se na to umí ‚vyfláknout‘,“ popisuje Bartoš.

Za hlavní konkurenci zkušený žokej považuje především ryzáka Rabbit Hawk Winga, kvalifikanta do letošní Velké pardubické, jejž provede kurzem Josef Váňa mladší.

„Ten bude hodně silný. Minule byl třetí v Ceně Labe, což je velmi dobrý výsledek,“ podotýká Bartoš a dodává: „Jako slušný kůň se v sezoně ukazoval i Usockem, kterého j ezdil Jirka Kousek.“

Tentokrát však hnědáka se zvláštně znějícím jménem osedlá zřejmě j eště lepší žokej: čtyřnásobný vítěz Velké Jan Faltejsek.

Zajímavé také bude sledovat počínání nejstaršího koně v závodě, 10letého hnědáka Sorose, který je stejně jako Rabbit Hawk Wing v tréninku Josefa Váni staršího.

„Je to dobrý kůň na měkko, což teď bude. Lepší výsledky má ale v dostizích s lehčími skoky a tohle je klasický kros. To mu bude dělat trochu problémy. Ale ‚černý kůň‘ dostihu by to být mohl,“ míní Bartoš, který tohoto valacha dobře zná.

Jeden z nejlepších českých překážkových jezdců bude mít v Pardubicích dost napilno. Kromě hlavního dostihu jich ze sedmi pořádaných absolvuje hned šest.

Autor:


Nejčtenější

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.czmobilní verze