„Cikán o berlích“ vyzve Váňovy koně. Šance jsou otevřené, tvrdí majitel

Tzigane du Berlais . | foto: Šarka Votavová

12 2018
Kurzy mluví srozumitelnou řečí. Jestli má v neděli při Velké pardubické někdo porazit favorizované koně dostihové legendy Josefa Váni, tak on. Tzigane Du Berlais, sedmiletý hnědák ze stáje Jiřího Charváta. „Říkáme mu Cikán o berlích, protože není moc pracovitý,“ říká rozverně šéf tuzemského Jockey Clubu o mohutném valachovi s francouzským rodokmenem.

Zase bude trnout, dožene ho stres i obavy. 

Ač je Charvát v českém dostihovém sportu velkým pánem, za dva dny v něm bude malá dušička. Až se „Cikán o berlích“ vydá na Taxisův příkop, známý podnikatel se raději zadívá jinam.

„Když jdou koně v překážkovém dostihu na skok, raději sklopím zrak,“ přiznává Charvát. 

Na vlastní oči neviděl ani zatím jediné vítězství svého koně ve Velké pardubické, to když před dvanácti lety triumfoval uznávaný žokej Josef Bartoš v sedle Decent Fellow.

Vybavíte si, jak jste Bartošovu výhru s Decent Fellow prožíval?
Pamatuji si to naprosto přesně. Chodil jsem vzadu u lesíka za stájemi a pak jsem se šel zeptat, jak jsme dopadli. Byli jsme první a třetí.

Kdy jste při Velké pardubické nejvíce nervózní?
Ta největší nervozita je do Irské lavice, možná za Popkovický příkop (tyto překážky jdou po sobě, pozn. red). Riziko pádu zvyšuje fakt, že Velkou pardubickou běží koně s rozdílnou výkonností. Ty rozdíly jsou opravdu velké a na Jockey Clubu se nad tím budeme muset na podzim zamyslet. Možná by stálo za to, aby podmínkou pro účast na Velké pardubické bylo i handicapové hodnocení. 

Váš kůň Tzigane Du Berlais patří k favoritům, spolu s Váňovými No Time To Loose a Ange Guardianem. Může je porazit a vyhrát?
Ty šance jsou vždycky otevřené... Letos i kvůli tomu, že se obměňuje generace koní, kteří mohou uspět. Hodně se mluví o tom, že šanci na vítězství mají mladí koně, byť nemají s Velkou pardubickou zkušenosti. Může to dopadnou dobře, ale i jinak.

V čem je Tzigane Du Berlais silný? Kde jsou jeho přednosti?
Má dobrý původ pro crossový dostih, celý ten francouzský chov se hodí na překážkové dostihy. Jsou to větší, těžší koně. Nevýhodou je, že pokud je pevnější půda, tak na ní neběhá rád. To se ukázalo i letos, kdy běžel jen dva závody. Jednou ho zadrželi po kilometru a půl, protože po tvrdém povrchu jít nechtěl, podruhé na měkkém terénu ukázal své kvality, sedělo mu to. Když mu podmínky přejí, tak je to dobrý kůň. Při Velké pardubické by mu vyhovovalo více bahna. Když je ta dráha přece jen pevnější, pomáhá atletičtějším, lehčím koním.

Proč jste zvolili právě Tzigane Du Berlais?
Vybrali jsme ho vlastně kvůli tomu, že žádného jiného koně, který by se do Velké pardubické hodil, nemáme. Cikán je sedmiletý kůň, má dobrý věk. Měli jsme přihlášeného ještě Ascovera, ale ten se od čtyř let potýká s určitým zraněním a to mu nyní start neumožnilo. 

Žokej Jan Faltejsek asi byl snadná volba, že?
Ano, v sobotu jedeme tři dostihy a všechny pojede také on. V Česku pár dobrých žokejů máme, hodně rád spolupracuji také s Jiřím Kouskem, jezdí na pocit. U Faltejska cením odvahu, v té vyniká proti svým konkurentům. 

Velká pardubická má velkou tradici, gró dostihového sportu jsou ale rovinové dostihy. Jsou to dva odlišné světy?
Jsou, koně se chovají kvůli rychlosti, té dosahují v rovinových dostizích. Překážkové závody vznikly v Anglii a Irsku, protože je tam na koně vázáno spoustu lidí. Aby ti lidé měli v zimě co dělat, tak se začaly běhat překážky. U nás je Velká pardubická spojována s celým smyslem dostihů, ale gró je jinde.

Rád to vyjadřujete i na příkladu s připuštěním koně.
Ano, to je zajímavé srovnání. Připuštění  nejlepším rovinovým plemeníkem stojí 300 tisíc euro, u toho překážkového je cena 20 tisíc. Je to možná trochu přehnaná výpověď o obou těch sportech.

Na Velké pardubické letos chybí zahraniční koně (až na jednu slovenskou výjimku). Je to špatně? Proč se tak děje?
Pro ten závod je to blbé. Objevují se názory, že by se měla Velká pardubická dotovat ještě více. Já si ale myslím, že v Evropě se neběhá cross country s vyšší dotací, takže finance nejsou tím problémem. Ostrovní koně tu nejsou, protože v Anglii a Irsku se jezdí překážkové závody v zimě, takže ještě nejsou zdaleka ve formě. A Francouzi? Ti zase nemají tolik crossových koní... 

I když před skoky klopíte oči, umíte si sledování Velké pardubické užít?Podle mého, možná je to tím, že stárnu, milovník koní má nejklidnější a nejmilejší pohled na koně ve výběhu, na klisnu s hříbětem. Při závodech vstupuje do hry stres, tam už to o užívání moc není.

Autor:


Nejčtenější

Ukrajina - Česko 1:0, vyrovnaná bitva, ale i konec nadějí na postup výš

Český fotbalista Jakub Jankto se chytá za hlavu po neproměněné šanci v duelu...

Charkov (od našeho zpravodaje) Čeští fotbalisté už v Lize národů nemají šanci na první místo ve skupině. Ukrajině i podruhé...

ZVOLNĚNÍ: Kde vládnou „žoldáci“ a kdo v extralize věří odchovancům

Juraj Bezúch z Hradce Králové (vlevo) se snaží přelstít brankáře Chomutova...

Vsaďte se, že minimálně jednou tenhle bohulibý vzkaz přiletěl i z vašeho oblíbeného klubu: „Větší...Slováci ponocovali. Trenér fotbalistů Kozák skončil kvůli večírku hráčů

Trenér Ján Kozák na střídačce slovenských fotbalistů.

Trenér slovenských fotbalistů Ján Kozák po zápase s Českem rezignoval proto, že sedm hráčů z kádru...

Tleská celý Montreal. O něčem takovém se mi nesnilo, říká Plekanec

Tomáš Plekanec a Matthew Peca z Montrealu slaví branku českého útočníka v duelu...

VIDEO Zápas mezi hokejisty Montrealu a Detroitu měl spoustu výrazných hrdinů, o první hvězdě večera ale...

Plíšková v Moskvě po debaklu končí, o Turnaj mistryň ale nepřišla

Karolína Plíšková na turnaji ve Wu-chanu.

Soupeřka, která před pár lety patřila mezi světovou elitu, nemilosrdně zastavila cestu Karolíny...

Další z rubriky

Jílkův návrat na pekelný Winterman. Drsný závod něžných tátů ovládl

Triatlonista David Jílek během Wintermana

Triatlonista David Jílek ze Zábřehu se vrátil na pekelný Winterman, 11 hodin a 21 minut bojoval s...

Z vítězné pláže až do 02 areny. Kellnerová vyhlíží parkur v Praze

Anna Kellnerová při jezdeckých závodech na Farmě Ptýrov (12. července 2015)

VIDEO Až v prosinci vjede na koňském hřbetu na kolbiště v O2 areně, bude to pro Annu Kellnerovou nový,...

Kouč Hrochů hledá recept na dlouhána. Použije židli?

Finále extraligy softbalistů. Hroši Havlíčkův Brod vs. Tempo Praha. V akci Jiří...

Pořádné drama, jak se na finále softbalové extraligy sluší a patří. Taková je zatím série mezi...

Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost
Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost

Děti jsou to nejdůležitější, co v životě máme. Pro mnohé z nás se staly motivací pro odpovědnější jednání. Jak napsal autor Malého prince, Antoine de Saint-Exupéry „Zemi nedědíme po předcích, ale vypůjčujeme si ji od našich dětí.“ Nadčasový citát krásně vystihuje základní principy, kterými se řídí břeclavská značka Feel Eco.Najdete na iDNES.cz