Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Velkou pardubickou pojede patnáct koní, s jedničkou odstartuje Zarif

Velká pardubická, ilustrační foto | foto:  Michal Růžička, MAFRA

30 2016
Jen patnáct koní se postaví na start letošní 126. Velké pardubické. S jedničkou na trať dlouhou 6900 metrů vyrazí v neděli 9. října Zarif s žokejem Josefem Bartošem. Rozhodlo o tom páteční losování v Praze.

V Pardubicích se tentokrát v dostihu s dotací pět milionů korun neobjeví žádný zahraniční kůň ani žokej.

Na dráze bude chybět také osminásobný vítěz Josef Váňa starší. Uvažoval o účasti v sedle koně Rabbit Hawk Wing, ale po pádu ve čtvrté kvalifikaci usoudil, že osmiletý ryzák ještě není na závod po skokanské stránce připraven.

Chybět bude rovněž loňský dodatečný vítěz Ribelino, který má drobné zranění. Získat vysněnou výhru, o kterou již dvakrát přišel, se naopak pokusí loni kvůli dopingu diskvalifikovaný vítěz Nikas znovu spolu s žokejem Markem Stromským.

Méně koní naposledy startovalo před pěti lety, kdy bylo přihlášeno také patnáct účastníků, ale na trať s obávaným Taxisovým příkopem jich vyrazilo pouze čtrnáct. „Těžko říci, jestli je lepší, když je koní víc, nebo míň. Pamatuju, že startovalo dvakrát víc koní než letos a dojela jich hrstka. Velká pardubická je jiná, těžká, a proto je tak krásná,“ konstatoval Váňa.

Z přihlášených koní na letošní steeplechase se jedenáct nekvalifikovalo a sedmnáct trenéři škrtli. Nejméně startujících bylo v počátcích historie dostihu, když v letech 1879, 1881, 1884 a 1890 nastoupila pouhá čtveřice uchazečů o prvenství.

Zarif, kterému vylosoval jedničku herec Pavel Trávníček, patří mezi okruh favoritů. Stejně tak další dva koně trénovaní Váňou starším - Ange Guardian s žokejem Janem Kratochvílem a Rabbit Well s žokejem Josefem Váňou mladším.

„Pro každého trenéra je výhra v pardubické to nejprestižnější, co u nás můžeme dokázat. A to samé platí pro žokeje. Pardubická je tady hlavní hnací motor,“ řekl Váňa starší, který z pozice trenéra připravil vítěze pardubické už devětkrát.

Počtvrté od roku 2002 bude na startu pardubické chybět zahraniční účastník. „Pardubická je těžký dostih a dostat sem kvalitní koně je náročné, ale podnikáme kroky, aby se to zlepšilo,“ řekl ředitel Dostihového spolku Martin Korba a dodal: „Nechceme zahraniční koně zvýhodňovat oproti domácím majitelům.“ „Trošku mě mrzí, že na startu není žádný zahraniční účastník. Závod to svým způsobem ochuzuje, ale věřím, že se to do budoucna zlepší,“ řekl Váňa.

S koněm Charme Look pojede žokej Jan Faltejsek, který vyhrál třikrát s hnědkou Orphee des Blins. Favoritů je ale víc. „V tomhle ročníku jsou všichni soupeři. I při tom malém počtu startujících bude pardubická dost vyrovnaná,“ konstatoval Váňa.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze