Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dostihy ve Světlé Hoře hostí silnou konkurenci

Momentka z dostihového závodu ve Světlé Hoře | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

9 2016
Už 24. ročník Dostihového dne hostí závodiště ve Světlé Hoře na Bruntálsku. Jediné překážkové dostihy v kraji přilákaly silnou konkurenci, i počet přihlášených koní je větší než v minulých letech.

Vše je připraveno – dráha v takřka ideálním stavu, startovní listiny sedmi dostihů plné, Dostihový den ve Světlé Hoře na Bruntálsku tak může začít.

„Dráha byla ještě ve čtvrtek v ideálním stavu, pršelo tu skoro celý červen. Teď sice spíš svítí sluníčko, ale dráha bude v dobrém stavu, možná jen trochu rychlejší. Kdyby v noci na sobotu přišla bouřka, bylo by to super,“ přál si trenér a organizátor světlohorského Dostihového dne Čestmír Olehla.

Program

Dostihový den ve Světlé Hoře

Sobota 9. července

zahájení jarmarku ... 9.00

průvod v historických kostýmech ... 10.30

královští žoldnéři Gryff ... 11.00

šermířská scénka Gryff ... 12.30

1. dostih ... 13.10

2. dostih ... 13.50

3. dostih ... 14.30

4. dostih ... 15.10

5. dostih – hlavní ... 15.50

6. dostih ... 16.30

7. dostih ... 17.00

„Koní se sejde více než v minulých letech, sponzory jsem posháněl, žádný dostih jsme nemuseli rušit. A v hlavním dostihu bude opravdu kvalitní konkurence. Na to, že se závodí na provinčním závodišti, budou startovat hodně dobří koně.“

Hostitel Olehla plánoval, že do sedmi dostihů nasadí šest koní ze svého tréninku. „Bohužel klisna Honey Desert, která začíná běhat, má šimbajny, což znamená, že ji bolí holeně na předních nohou. Proto startovat nebude,“ vysvětloval Olehla.

Podobné je to s Pointsettií. „Ta měla šestý dostih vyhrát. Ale cosi si píchla do nohy, je bolavá, takže běžet nemůže. Je to docela škoda, protože je talentovaná,“ zalitoval světlohorský trenér.

Do hlavního dostihu, kterým je Cena Landbau Opava, steeplechase III. kategorie pro pětileté a starší koně na 4 600 metrů o 90 tisíc korun, pošle Čestmír Olehla koně jménem Igráček. „Tomu jsem to asi prokoučoval. Kdyby startoval v jiném dostihu, měl by to jednodušší. Tak silná sestava, jako je v tom dostihu letos, nebyla léta. Řekl bych, že to bude společnost nad jeho možnosti.“

Zabodovat by mohl Tudello, který bude startovat ve druhém dostihu dne. „Ale záležet bude na tom, jak se s tím popere jezdec, který není moc zkušený,“ zmínil Olehla fakt, že kvůli zranění svého stálého jezdce Jakuba Spáčila musel angažovat více jezdců. „Kuba by to odjel asi všechno, ale před třemi týdny si zlomil ruku. Na roviny si troufá, ale přes překážky se mu ještě jezdit nechce,“ vysvětloval Olehla.

Tudella tak bude sedlat Adam Čmiel, Igráčka Michal Mikšovský. V sedle Michalangela bude zkušený žokej Jaroslav Myška, Lauriana povede Kateřina Hlubučková.

„Zrovna Laurian má formu, navíc v jeho dostihu nebude největší konkurence. Uvidíme, jak si s ním Katka poradí, aby ji nepotahal,“ podotkl Olehla. „Michalangelo půjde poprvé přes překážky, ale v práci skáče pěkně. Pořadím by mohl zamíchat.“

Michalangelo s žokejem Myškou se však také budou muset vypořádat s konkurencí. „Váňovci, kteří jsou tady z poloviny doma, jistě přivezou koně o třídu lepší. Obvykle nám to tu přijedou vybrat,“ připomněl Olehla koně ze stáje dostihové legendy Josefa Váni.Najdete na iDNES.czmobilní verze