Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Žokej Andrés jezdí do Slušovic rád, vítězil ještě za Čuby

Žokej Dušan Andrés ve Slušovicích. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

12 2014
Třikrát doběhl druhý, přesto i po prvním letošním dostihovém dopoledni ve Slušovicích zůstává s téměř 90 triumfy neotřesitelným králem největší závodní dráhy na Moravě. Žokej Dušan Andrés totiž vyhrával na místním okruhu ještě v socialistických dobách, kdy JZD Slušovice vládl František Čuba.

"Jezdím sem rád. Vyhrál jsem tady svůj první překážkový dostih,"vrací se Andrés do roku 1988, kdy s Merkátorem slavil jako 17letý učeň. "Byl to dobrý kůň. Je to nějaká doba, ale první vítězství si vybaví každý jezdec.

"Oficiální stránky Jockey Clubu České republiky vedou podrobné statistiky od sezony 1989 a Andrés se podle nich může pochlubit 630 prvními místy v rovinových a překážkových dostizích. Ve Slušovicích přitom zaznamenal 86 vítězství, z toho 22 v nejvyšší kategorii I. "Dříve se tady běhalo dvakrát do měsíce, teď nejvýše čtyřikrát za rok. Úroveň dost klesla. Je mi to líto. Už tenkrát bylo závodiště na středoevropské úrovni. Že to takhle dopadlo, je dáno dobou,"ví Andrés.

Slušovickou dráhu si podmanil v letech 1991 až 1996, kdy ovládl 44 dostihů, deset překážkových s hnědákem Dextrinem. "Vybavuji se také Jampola, oba trénoval táta,"připomíná Andrés. Z těch časů si také pamatuje návštěvy, které přesahovaly deset tisíc lidí. "Jednou nám utekl kůň ze sedliště, dav se rozestoupil a chytili jsme ho až u přehrady."Také svého zatím posledního prvenství dosáhl na východě Moravy, když loni vyhrál dva doprovodné dostihy v rámci Velké slušovické steeplechase.

Teď se Andrés vrací do sedla po operaci klíční kosti, kterou si poprvé v kariéře zlomil letos 13. dubna po pádu na závodech v Bratislavě. V Pardubicích na Den osvobození i ve Slušovicích se postavil na start třikrát, na Moravě ale dvakrát neplánovaně, když zaskakoval za zraněné kolegy.

"S druhými místy jsem spokojený,"přiznává jeden ze tří jezdců v historii, který zvítězil v Českém derby (1998) i ve Velké pardubické (2007). Z pěti u nás pořádaných klasických dostihů mu schází vítězství pouze v St. Leger, který ovšem vyhrál v roce 2001 na Slovensku.

Dostihový obojživelník se už ale soustředí hlavně na steeplechase. "Na rovině je velká konkurence, překážkových jezdců je málo,"říká Andrés, který by letos rád vylepšil ve Velké pardubické loňské druhé místo s valachem Nikasem. A pak třeba zopakoval čtyři roky starý triumf ve Velké slušovické.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze