Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tři starty, tři výhry. Skara se korunovala zimní královnou

Vítězná klisna Skara zaběhla ve 34. Mercedes-Benz Ceně zimní královny historicky nejlepší čas dostihu. | foto: Marcela Klingorová

30 2015
Po svátečním pondělním prosluněném odpoledni je zřejmé, která z nejlepších dvouletých klisen se stane vládkyní letošní zimy. Prim v letošní 34. Mercedes-Benz Ceně zimní královny hrála na karlovarském závodišti Skara vedená žokejem Línkem. Irská rodačka zůstává také po třetím životním startu neporažená a navíc časem 1:39,80 minuty vytvořila nový rekord dostihu.

Svěřenkyně trenéra Tůmy je nyní teoreticky největší hvězdou následující sezony. Zda se jí po dlouhých letech jako vůbec první klisně podaří vyhrát klasickou Jarní cenu klisen, se dozvíme za osm měsíců.

Svoji nejzdatnější soupeřku Sedmikrasku odkázala Skara v hlavním dostihu pondělního mítinku v Karlových Varech na druhé místo s jistotou dvou a půl délek v cíli. Zkušenosti získané v zahraničí pomohly k umístění mezi nejlepšími třemi Dame Van Winkle (žokej Murzabayev).

Na start 34. Mercedes-Benz Ceny zimní královny, mílového dostihu kategorie Listed, jehož počátky jsou s karlovarským závodištěm historicky spojené, a který se do zdejšího areálu vrátil po více než dvou desetiletích, nastoupilo jedenáct elitních klisen.

O pozornost sázejících soupeřily v převaze zajímavých importovaných účastnic tři tuzemské rodačky. Možnost zviditelnit český chov měla již jednou vítězná Čamilla (žokej Verner), ovšem vůbec se jí nevedlo a skončila v poli poražených. Nenápadná a jezdecky posílená Nelia (žokej Chaloupka) doběhla sedmá. Dcera Sun Shine Clare, vítězky Ceny zimní královny z roku 1997, Surikata (žokejka Havelková) jako devátá.

Generálním partnerem letošního ročníku byla společnost Mercedes-Benz, která se v oblasti jezdectví pohybuje delší dobu a nyní své aktivity rozšířila také v dostihovém sportu.

Cena Jockey Clubu ČR

Zajímavé aktéry přilákala Cena Jockey Clubu ČR, dvoukilometrový test na rozhraní I. a II. kategorie pro tříleté a starší středotraťaře. Představil se v ní mimo jiné Hidden Flame (žokej Verner), vítězný a umístěný na francouzských drahách a také premiant loňské Ceny města Karlovy Vary. Již před dostihem působil přesvědčivě a to navzdory faktu, že poslední start absolvoval před pouhými dvěmi dny ve Velké Chuchli. Zvítězil s jistotou jedné a čtvrt délky před korunním princem z Českého derby z minulého roku Honzikem Chiperou (žokej Rája). Třetí doběhla Dally Hit (žokej Murzabayev), která se před startem postarala o vzrušení. Při zkušebním cvalu shodila svého žokeje a chvíli nekontrolovaně pobíhala po dráze.

Milý dárek k jmeninám si nadělil výhrou v sedle šestileté bělky Riverside multišampión Václav Janáček v Ceně Galopp Reporteru.

Definitivní tečku za letošní lázeňskou sezónou udělala překážková Cena statku Chyše. Mezi desítkou startujících si diváci vychutnali jezdecký koncert Josefa Váni mladšího, který dovedl v dostihu dlouhém 3700 metrů po boji o krk do cíle jako prvního vítěze Českého derby z roku 2011 Roches Crosse.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze