Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Cena Masise: Saša trumfla favority

Suverénní finiš. Cenu Masise vyhrála Saša ve svém druhém životním startu, klisnu v dostihu vedl žokej Bajuržan Murzabajev | foto: Marcela Klingorová

16 2016
Suverénní finiš klisny Saši o tři délky v hlavním dostihu Ceně Masise, dvojnásobné triumfy jejího jezdce Bajuržana Murzabajeva i dalšího žokeje Jana Vernera, dva „mrtvé“ doběhy i opakovaný start... Předposlední mítink letošní sezony na Hipodromu Holoubek musel diváky v Karlových Varech rozhodně bavit.

Tradiční Cena Masise - Pohár Grandhotelu Pupp za podpory společnosti CHARVÁT Group, první důležitá zkouška výkonnosti dvouletých koní, v neděli psala své další pokračování. Většina koní v ní úspěšných ve svých výborných výkonech pokračuje i v následných klasických testech a my se tak můžeme těšit, jak si nejlépe umístění příští rok povedou jako tříletí.

Především klisna Saša, která hlavní bod slunečného odpoledne při svém druhém životním startu s jistotou tří délek ovládla. Na čele 1200 metrů dlouhého dostihu pracoval nakonec čtvrtý Duke of Darhorse.

Svěřenkyně trenéra Tomáše Váni se ovšem v cílové rovince neustále zlepšovala aojisté tři délky triumfovala před favorizovaným Zockem. Saša sice startovala ve svém teprve druhém dostihu, už její premiéra v Simsonově ceně však mladé klisně vyšla a její druhé místo z prvního startu koncem června i čerstvý triumf v hlavním dostihu karlovarského víkendu ukazuje na velký potenciál tréninkové svěřenkyně Tomáše Váni.

„Distance 1200 metrů pro ni bude to nejmíň, co by měla běhat. 1600 metrů pro ni bude daleko lepší,“ prohlásil po dostihu žokej Bajuržan Murzabajev pro server Dostihy.cz o dalším možném směřování anglické hnědky. Saša je osmou vítěznou klisnou Ceny Masise od roku 2001.

A jak dopadli favorité? Ten hlavní - hřebec Zock, jehož nakonec vedl v sedle Michal Mach jako náhrada za zraněného Milana Zatloukala, ztratil v cíli ze druhého místa na vítězku tři délky. Vidět hned od začátku byl pak coby druhý z favoritů také hřebec Duke of Darhorse, přes nějž se však v cílové rovině dostali kromě Saši a Zocka také Ladaron vedený Martinem Laubem.

Převážná většina nedělních dostihů se odehrála ve znamení pohledných a těsných doběhů jako v případě už zmiňované Ceny společnosti Charvát Group. Účastníci hlavního dostihu pak nebyli v neděli ve Varech jedinými dvouletými, v mílové Ceně EBF se po boji o krk prosadila poprvé v životě startující Polyanta.

Že mu sedí nejen závodiště ve Dvorech, ale také Cena Masise, ve které triumfoval už loni, to ukázal ve Varech o víkendu žokej Bajuržan Murzabajev. „Minulý rok jsem vyhrál vlastně zadarmo se Skarou, tentokrát to bylo také jednoduché, i když jsem Saše několikrát ránu musel dát, chvíli ji trvalo, než se dostala na nohy.“

O něco těžší to bylo pro žokeje Murzabajeva v neděli při jeho druhém vítězství v rámci Ceny Jaromír Maruna Elektroservis, kde šestiletou ryzku Lemesínu dovedl do cíle jako první až po boji před stejně starou Our Lass také v tréninku Petra Kanteka vedenou Michalem Hroudou.

Druhý muž průběžného hodnocení rovinového jezdeckého šampionátu je v sedle žádaným zbožím, před Karlovými Vary startoval ve čtvrtek a v pátek ve Francii, v sobotu v Berlíně a do Německa se znovu vrátí už za pár dní, tentokrát do Bad Doberanu. „Trenér Dzubasz tam bude mít čtrnáct koní, tak když má zájem, tak toho musím využít,“ vysvětluje s úsměvem Bajuržan Murzabajev. „Zejména to cestování je hodně náročné, ale jsem mladý, tak to musím vydržet a chci jezdit.“

Dvakrát v neděli v Karlových Varech vyhrál také žokej Jan Verner. Nejdřív si ve druhém vrcholu mítinku, dvojkové vytrvalecké Ceně společnosti Charvát Group na 2400 metrů zavzpomínal na loňské vítězství se specialistkou na zdejší dráhu Lužnicí, jež i po víkendu a druhém letošním karlovarském startu tady zůstává neporažená a pak Verner dovedl pro výhru tříletého Prince of Gracie v rámci jeho třetího životního vystoupení v opakované Ceně společnosti Accor na 2000 metrů.

Důvodem opakovaného startu byly technické problémy s boxem, který na dráhu po startu ze dvanáctky nevpustil Old Beera s žokejkou Martinou Havelkovou. Zadržet se podařilo všechny koně až na trojici Ivan le Teriblle, Barateus a Last Opera Song, která pak uběhla celou vzdálenost a trenéři je proto už do opakovaného dostihu neposlali.

O kuriózní situace nebyla v neděli ve Dvorech nouze, hned dvakrát v rámcových dostizích diváci viděli takzvaný „mrtvý“ doběh, kdy cílem prolétli dva koně současně a dotace za umístění na třetím místě si rozdělili.

Poslední mítink letošního programu v Karlových Varech připadá tradičně na 28. září a tentokrát to bude ve středu. Hlavním dostihem mítinku bude Svatováclavská zimní královna vypsaná pro dvouleté klisny na 1600 metrů z kategorie listed a dotací 550 tisíc korun.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze