Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Doplňte své hole hybridem. Je tolerantní, ale hlavně dodá sebedůvěru

Golfový hybrid. | foto: pro iDNES.cz

31 2010
Je tolerantnější než dlouhé železo, ale ovladatelnější než fairwajové dřevo. Kombinuje vlastnosti dřev a želez. Hybrid, záchranná hůl, slangově také záchranka, každoročně žádaný artikl mezi hráči, kteří nechtějí měnit osvědčenou sadu holí, ale vědí nebo tuší, jak by mohli zlepšit hru.

Většina hráčů dlouhá železa netrefuje, zkrotit jedničku železo mají problém i profesionálové. Nahradit je fairwajovými dřevy ale zrovna dobrý nápad není, ta totiž golfistu nepodrží při hře z obtížné pozice nebo z roughu.

Hybrid má těžiště umístěné v dolní části hlavy hole, šance správně trefit míček se tak zvyšuje. "Výhodou hybridů je také kratší délka shaftu oproti fairwajovým dřevům, proto jsou lépe kontrolovatelné," říká profesionální trenér Martin Kovařík.

Golfové hybridy.Golfové hybridy.

S nápadem spojit železo a dřevo přišel před osmi lety golfový profesionál Gary McCord. Jeho vynález si hráči velmi rychle oblíbili, dnes už je součástí většiny golfových setů. A jeho popularita stále roste.

Hybrid nosí v bagu i profesionálové. "U dobrých hráčů většinou nahrazují nejdelší železa, u začátečníků mají širší použití. Poměrně často se už objevují sety, ve kterých hybridy nahrazují železa až například po šestku," vysvětluje Kovařík.

Na co si dát pozor při výběru hybridu?

Na trhu jsou různé typy hybridů, liší se hlavně velikostí a tvarem hlavy hole, její hmotností a polohou těžiště. Obecně platí, že hůl, která odpouští chyby, je méně univerzální. Golfista by si měl vybrat hybrid podle toho, co od něj očekává.

Pro hráče s pomalejším švihem je vhodnější hybrid s větší hlavou a delším shaftem, pro ostříleného golfistu naopak s menší hlavou a kratším shaftem. Než ale hráč vyrazí do golf shopu doplnit či obměnit svůj set, s tak obecnou představou nevystačí.

Golfové hybridy.Golfové hybridy.

"Velkým problémem bývá nejednotné číslování hybridů. Proto vždy doporučuji: dívejte se na úhel sklonu ve stupních, nikoliv na číslo, protože každý výrobce má číslování trošku jiné," upozorňuje Kovařík.

Ať už je nebo není hybrid geniální vynález, golfisté po celém světě díky němu hrají lepší čísla. Žádná jiná hůl jim nedodává takovou sebedůvěru, žádná jiná hůl není zkrátka záchranka.Najdete na iDNES.czmobilní verze