Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rio bez ruských atletů. Tak zní doporučení bojovníků proti dopingu

Tisková konference v Ženevě, na které Světová antidopingová agentura doporučuje Mezinárodní atletické federaci vyřadit Rusko dočasně ze všech soutěží včetně olympijských her. | foto: AP

17 2015
Ruští atleti na olympijských hrách v Riu de Janeiro? Bojovníci s dopingem jsou proti. Institut národních antidopingových organizací iNADO tvrdí, že devítiměsíční období do začátku her je příliš krátké na to, aby se dalo s jistotou tvrdit, že ruští reprezentanti jsou čistí.

Mezinárodní atletická federace IAAF kvůli rozsáhlému porušování antidopingového kodexu v pátek pozastavila ruskému svazu členství a vyloučila jeho atlety z mezinárodních soutěží.

Institut předá své doporučení Světové antidopingové agentuře WADA, která se v tomto týdnu sejde na výročním zasedání v Coloradu Springs.

„Nejsme přesvědčeni, že mají dostatek času na to, aby se kompletně očistili,“ řekl agentuře AP předseda iNADO David Kenworthy. „Změnit takhle narušený systém a znovu získat důvěru, to není práce na šest měsíců. To potrvá roky,“ dodal.

Přední ruští atleti považují plošný trest za nespravedlivý. Naopak šéf světové organizace plaveckých trenérů WSCA John Leonard, dlouhodobě známý svým nesmiřitelným postojem k dopingu, v pondělí vyzval k bojkotu her, pokud na nich budou ruští atleti smět startovat. Argumentoval podobně jako iNADO, příliš krátkým časem na věrohodné změny.

Autoři: ,


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze