Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nejsou to podvodníci, hájí obviněné italské atlety přední funkcionáři

MEDAILISTÉ. Vítěz soutěže trojskokanů, Ital Fabrizio Donato (uprostřed), pózuje spolu s druhým Sheryfem El-Sherykem (vlevo) z Ukrajiny a třetím Aljaksejem Tsapikem z Běloruska. | foto: Reuters

3 2015
Nikoliv používání zakázaných prostředků, ale spíš procedurální zmatky. Tak vidí případ 26 italských atletů, které národní antidopingový úřad NADO ve středu obvinil z porušení pravidel o dopingu, předseda Italského olympijského výboru Giovanni Malago i šéf tamní atletické federace Alfio Giomi.

Obvinění atleti, mezi nimiž jsou i medailisté z mistrovství světa či olympijských her, se měli provinit tím, že se vyhnuli dopingové kontrole nebo nebyli zastiženi na ohlášeném místě. Kvůli tomu pro ně NADO požaduje dvouletý trest. Zhruba desítka z obviněných už přitom ukončila kariéru.

„Tito lidé nejsou žádní podvodníci. Problém vznikl jednoduše při komunikaci, když se zjišťovalo, kde zrovna jsou,“ řekl Malago v rozhovoru pro italský rozhlas. „Řada atletů se zřejmě dopustila nedbalosti, ale s dopingem to nemá nic společného,“ dodal na mimořádné tiskové konferenci Giomi s tím, že italská atletika „žije a je čestná“.

Divoká doba

Světová atletika v současnosti bojuje s rozsáhlým skandálem v Rusku, kde se podle zprávy vyšetřovací komise Světové antidopingové agentury WADA dopovalo s podporou státu, ničily se uložené vzorky nebo za úplatu zatajovaly pozitivní výsledky testů. Rada IAAF kvůli tomu v listopadu vyloučila Rusko z mezinárodních atletických soutěží. Obdobnému podezření čelí i Keňa.

Funkcionáři i někteří atleti rovněž poukazují na chyby v komunikaci, jež mohly vzniknout kvůli poruchovým faxům, problémům s e-mailovými hesly či nesprávně fungujícím aplikacím.

Jednoho z obviněných Fabrizia Donata, jenž v roce 2012 vyhrál trojskok na ME a získal i bronz na olympiádě v Londýně, zase zklamal přístup vyšetřovatelů NADO, kteří podle něj neprokázali žádnou flexibilitu. „Na dopingové kontroly jsem poctivě chodil deset let,“ řekl Donato na tiskové konferenci. „Chceme jen trochu respektu.“

Kromě něj jsou mezi obviněnými atlety například i světový šampion ve skoku o tyči z roku 2003 Giuseppe Gibilisco, druhý z MS a mistr Evropy ve skoku do dálky Andrew Howe nebo přední sprinteři Simone Collio a Roberto Donati.

Sankce hrozí atletům v důsledku vyšetřování, které vedlo státní zastupitelství v Bolzanu, známé z dopingové kauzy olympijského vítěze v chůzi na 50 km z Pekingu Alexe Schwazera. O případných trestech rozhodne Italský olympijský výbor CONI, zřejmě ale až v příštím roce.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze