Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dopingové tresty pro chodce? Ruský výsměch, míní jejich soupeř Tallent

Sergej Kirďapkin z Ruska (druhý zprava) vyhrál v olympijském rekordu 3:35:59 chodecký maraton na 50 kilometrů. (11. srpna 2012) | foto: AP

22 2015
Tři roky za doping, to se zdá být přísné. Ale za jistých okolností je takový postih vlastně výsměchem. Alespoň tak nazval verdikt ruské antidopingové agentury RUSADA vůči chodci Sergeji Kirďapkinovi jeho australský soupeř Jared Tallent.

Toho pobouřilo, že Kirďapkin sice dostal zákaz startů na tři roky a dva měsíce, ale s platností od konce roku 2012, což mu umožní zúčastnit se olympijských her v Riu de Janeiro. Navíc nepřišel o olympijské zlato z Londýna, kde zvítězil právě před Tallentem.

„Jsem úplně v šoku z toho, jak je potrestali a jakým způsobem anulovali jejich výsledky. Jakoby ignorovali některá období. Nechápu, jak si může nechat zlatou medaili z Londýna a mít možnost vrátit se před Riem. Je to pobuřující,“ řekl Tallent agentuře AAP.

Kirďapkin přijde o výsledky ze tří různých časových úseků mezi rokem 2009 a červnem 2012, což znamená, že londýnské zlato ze závodu na 50 km mu zůstane. „Je to, jakoby se Rusové zbytku světa vysmívali a dávali najevo, že si mohou dělat, co chtějí. Prostě šílené,“ zlobí se třicetiletý Australan, jenž má také dva bronzy z mistrovství světa.

Za doping byli potrestáni i další ruští olympijští vítězové v chůzi Olga Kaniskinová (rovněž tři roky a dva měsíce) a Valerij Borčin, který dostal za druhé provinění distanc na osm let.

Kvůli nesrovnalostem v biologických pasech dostali tresty i mistr světa z roku 2011 Sergej Bakulin a Vladimir Kanajkin, který tehdy na šampionátu v Tegu získal stříbrnou medaili.

Třicetiletá Kaniskinová kvůli trestu přijde o funkci ředitelky národního olympijského tréninkového centra pro chodce. Oznámil to ministr sportu Vitalij Mutko.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze