Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Doping nebyl vzpěrači prokázán

16 2000
S o k o l o v - Vzpěrač Vacura, který byl kvůli obvinění z dopingu vrácen už z letu na olympiádu v Sydney, smí opět závodit. Rozhodla o tom Výkonná rada svazu na základě doporučení disciplinární komise, která neobjevila dost průkazných argumentů, které by svědčily o provinění třiadvacetiletého reprezentanta. "Stanovisko antidopingové laboratoře, které hovoří pouze o signalizované možnosti užití zakázané látky, není objektivně možno považovat za důkaz, na jehož základě by bylo možno rozhodnout v neprospěch závodníka," uvedl předsedající výkonné rady a místopředseda svazu Václav Zázvorka.

Vacura byl pozitivně testován na dehydroepiandrosteron (DHEA) v srpnu při letním reprezentačním soustředění a výsledek zkoušky se dozvěděl až cestou na olympijské hry při mezipřistání v Kuala Lumpuru. Okamžitě byl vyřazen z nominace, do vyřešení případu mu byla zastavena činnost a hrozil mu dvouletý trest.

Zásadním bodem celého případu se však ukázala být skutečnost, že ve směrnici antidopinkového výboru ani nikde jinde není určena u DHEA v těle hraniční hodnota, při které lze hovořit o dopinku. Stejně tak nebylo prokázáno, zda byla podána syntetickou cestou (injekcí, lékem), nebo jestli si ji vytvořil organismus závodníka
sám. Látka DHEA, která je androgenním steroidem s částečným anabolickým efektem, se totiž vytváří v nadledvinkách.

Antidopingový výbor České republiky však považuje Vacurův případ za jasný přestupek proti dopingovým pravidlům. Podle vedoucího exekutivy pro kontrolu dopingu Jana Chlumského je nemyslitelné, aby se hladina zakázané látky mohla v organismu závodníka fyziologicky, bez podání zvenčí, zvýšit v průběhu dvou měsíců desetinásobně, jak tomu bylo ve Vacurově případu.

"V červnu letošního roku vykázal odebraný vzorek přítomnost jen asi padesáti nanogramů DHEA v jednom mililitru moči, při srpnovém testu pak zhruba desetinásobek. Přitom hranice, při níž již můžeme mluvit o jistém případu dopinku, je přibližně tři sta nanogramů. K tomu jsme dospěli po tisících testů, které byly vyhodnoceny v laboratořích po celém světě. Vždyť se jedná o hodnotu, která je šestkrát vyšší než u normální populace," řekl už po jednání disciplinární komise svazu Chlumský.

Vedoucí exekutivy se nechal slyšet, že výbor je přichystán podniknout patřičné kroky. Jejich směr však zatím nespecifikoval.

Vzpěrač ze Sokolova ještě v pátečním závěrečném kole první ligy družstev domácí tým určitě neposílí. "Na trénink jsem neměl ani pomyšlení a v takovém stavu bych nebyl nic platný," naznačil sílu obhájce trofeje. "Případ ještě Vacura nepovažuje za uzavřený, naopak hodlá přejít do protiofenzívy. "Zvažuji, že se obrátím na soud s žalobou na ušlý zisk," řekl. "Jenže žalovat olympijský nebo antidopingový výbor? Ti první se budou hájit, že vycházeli z informací od antidopingového výboru a druhá strana zase tím, že ona mě přece z olympiády neodvolala," prozradil svoje dilema.
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze