Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Doping mi ležel doma v ledničce, píše Riis ve svých memoárech

dánský cyklistický manažer Bjärne Riis | foto: Profimedia.cz

11 2010
O všem nejdřív věděla jenom jeho manželka Mette. "Jasně, musela," přiznává Bjarne Riis, někdejší dánský cyklista. Veškerý doping, který během své kariéry užíval, totiž skladoval doma v ledničce. Stal se přirozenou součástí domácnosti. "Ale mimo ni, nikdo z okruhu mých přátel ani rodiny o tom neměl páru."

Jen do tohoto týdne. Vítěz Tour de France 1996 nadzvedl víko od truhlice svých tajemství a v autobiografii s jednoduchým názvem Riis odhalil detaily dopingových praktik z doby své slávy.

V knize doznání píše, jak klidný a tajnůstkářský byl svět dopingu pro něj samotného. A podle všeho i pro všechny ostatní v pelotonu.

Popisuje moment, jak musel během Tour 1998 zahodit ampule s dopingovou substancí EPO do toalety, když se dozvěděl, že i jeho tým Deutsche Telekom bude prohledán v rámci razie během vyšetřování kauzy Festina.

"Ve hotelovém pokoji jsem neměl na výběr, ty lahvičky s dopingem musely hned zmizet," cituje Riisovy memoáry agentura AFP. "V minutě jsem je všechny posbíral a spláchl do mísy. Všechny stopy té látky byly zničeny. Do poslední kapky."

Detailní náhled do tajů dopingu přinesl Riis tři roky poté, co se k podvodům přiznal poprvé. "EPO bylo součástí mého života. Udělal jsem věci, kterých lituji," kál se tehdy.

Organizátoři Tour mu triumf z roku 1996 vzali, později byl ale mezi šampiony závodu dopsán zpět. I když u jeho jména bude navěky stát poznámka: DOPOVAL.

Současný ředitel a majitel týmu Saxo Bank spočítal, že za dopingové produkty během svého působení utratil asi milion dánských korun, skoro 3,5 milionu těch českých.

"Tak nějak to muselo stát," uvažuje ve svém životopise. "Doping se stal obvyklou metodou v pelotonu. Pokud jste chtěli podepsat nejlepší smlouvu, nebyla jiná cesta."

Když se Riis rozešel s Mette a vzal si bývalou házenkářku Anne Dortheovou, vyložil jí celý příběh své cyklistické kariéry. Nebyla z dopingových praktik nadšená, ale pochopila.

"Bylo to rozhodnutí, které udělal před tím, než jsme se seznámili," řekla pro deník Politiken. "Bylo to součástí jeho osobnosti, stejně jako to, že byl už jednou ženatý a má už dvě děti."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze