Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Doping je v tenisu běžný, tvrdí na sklonku kariéry Belgičan Rochus

Christophe Rochus | foto: Reuters

2 2010
V průběhu své kariéry belgický tenista Christophe Rochus málokdy způsobil velký poprask. Dotáhl to nejvýš na 38. místo v žebříčku, nevyhrál žádný turnaj. Teprve nyní, když ohlásil konec kariéry, se o něm píše v různých koutech světa. V rozhovoru pro deník La Derniere Heure totiž prohlásil, že se v tenise dopuje.

"Hodně se podvádí, lidi o tom prostě nechtějí mluvit. Rád bych, aby se přestalo předstírat, to pokrytectví mě štve." Rochus tvrdí, že se někteří hráči vyhýbají kontrolám. A naznačuje, že ani organizace ATP nemá zájem, aby se dopingové případy dostaly na veřejnost.

"Musí to přece vidět každý. Pro mě je nepředstavitelné, abych se pět hodin honil v horku po kurtu a druhý den byl jako rybička," pravil.

"Kdysi jsem hrál proti klukovi, kterého nebudu jmenovat. Vyhrál jsem první set 6:1, on odešel na toaletu, vrátil se jako vzkříšený a pak mu za stavu 5:5 začala téct krev z nosu. Připadalo mi to dost divné."

Rochus o tomto tématu mluvil už dřív a prý proto dostal od ATP varovný dopis. Jeho výrokům nahrává třeba případ Američana Agassiho, jenž se v 90. letech velmi snadno vykroutil z trestu za užití látky podobné pervitinu. "Ať klidně doping legalizují, stejně existuje," řekl Rochus. "Hráči vědí, že riskují své zdraví, ale díky němu mohou živit celou svou rodinu."

Při interview narazil i na krajanku Justine Heninovou, která v květnu 2008 kdekoho šokovala náhlým odchodem do penze. Stalo se tak necelý měsíc před Roland Garros a dva měsíce před Wimbledonem, který nikdy nevyhrála. Loučila se jako aktuální světová jednička. Údajně kvůli únavě.

Když se po roce a půl vrátila na kurty, objevilo se podezření, že zmizela kvůli dopingu po dohodě se šéfy WTA. "Já to taky slyšel," kývl Rochus. "Každopádně se mi to zdálo zvláštní, když skončila bez zjevného důvodu."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze