Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rusové vrací úder: Dopingový skandál je politicky motivovaný

ilustrační foto | foto: iDNES.cz

10 2015
Mohutná obvinění, která se od pondělí valí na ruskou atletiku v souvislosti s podezřením ze systematického dopingu, nepřijali její představitelé smířeně. Naopak vytáhli do protiútoku. Ministr sportu Vitalij Mutko pohrozil, že zastaví antidopingový program v zemi. A zaznívají i slova o tom, že celá kauza je politicky motivovaná.

Ostře se vyjádřil třeba Grigorij Rodčenko, jedna z důležitých postav aféry. Ředitel moskevské antidopingové laboratoře, který měl podle zprávy Světové antidopingové agentury (WADA) zničit v prosinci 2014 těsně před návštěvou WADA přes 1 400 vzorků, zpochybnil závěry vyšetřovací komise. „Jsou to jen tři hlupáci, kteří nerozumějí laboratorní práci. Na všechno se mě museli vyptat,“ uvedl pro LifeNews.

Organizovaný zločin, říká Kejval

Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru

Ty skutečnosti jsou na jednu stranu nepříjemné a znepokojující, ale pro sport je to vlastně dobrá zpráva. Vypadá to, že se podařilo odhalit systém v podvádění, což znamená, že kontrolní mechanismy fungují. více

Ostře vystoupil i Vladimir Ujba, šéf ruské vládní medicínsko-biologické agentury, která byla zodpovědná za kritizovanou laboratoř. „Jde o politicky motivované poselství, které zapadá do sankcí proti Rusku. Nedává to smysl, vždyť odběry vzorků provádějí komisaři WADA,“ prohlásil.

V podobném duchu se pro agenturu R-sport vyjádřil i Arťom Pacev, právník Ruské atletické federace. Podle něj už by Rusové byli dávno potrestáni, kdyby byla nynější obvinění pravdivá. Návrh vyloučit je z atletických soutěží prý nedává logiku.

Všechna obvinění zprvu rázně odmítil i Vitalij Mutko, ruský ministr sportu, který měl dle zprávy WADA dávat příkazy k manipulaci se vzorky. Pohrozil, že nebude dál financovat ruský antidopingový program. „Jestli ho máme ukončit, uděláme to rádi. Aspoň ušetříme peníze.“

Později se však vyjádřil ve smířlivějším duchu. Řekl, že většina z informací ve zprávě ho nepřekvapila.

“Jsme si plně vědomi problémů v Ruské atletické federaci a podnikli jsme kroky k nápravě situace: federace má nového šéfa i hlavního trenéra, kteří se v současnosti snaží osvěžit i zbytek trenérského týmu,“ vzkázal Mutko v prohlášení vydaném v pondělí pozdě večer. „Rusko bylo a bude plně odhodláno bojovat proti dopingu ve sportu.“

Úřadující šéf Ruské atletické federace Vadim Zeličenok připustil, že dopingové případy v Rusku byly, ale nevěří, že jde o systémovou záležitost. „Měli by dokázat, že provinění byla chybou federace a ne jednotlivců. Měli bychom dostat šanci očistit naše jména,“ řekl.

Tento boj bude po pondělních odhaleních hodně těžký.Najdete na iDNES.czmobilní verze