Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dominik Hašek je nejlepším hráčem všech dob

12 1998
- Hokejový brankář Dominik Hašek ještě ani neskončil kariéru a už se stal nesmrtelnou legendou. V exkluzivní anketě byl vyhlášen Hokejistu století, ačkoli měl za soupeře jména jako Zábrodský, Hlinka nebo Martinec. V exkluzivní anketě, kterou uspořádala MF DNES ve spolupráci s Českým svazem ledního hokeje k 90. výročí českého hokeje, tipovalo českého Hokejistu století padesát odborníků, historiků, bývalých reprezentantů, trenérů, rozhodčích a pamětníků.

Hokejista století

1. Dominik Hašek 6. Vlastimil Bubník
2. Jaromír Jágr 7. Jan Suchý
3. Vladímír Zábrodský 8. Jiří Holík
4. Vladimír Martinec 9. Josef Maleček
5. Ivan Hlinka 10. Václav Nedomanský

Haškovo vítězství v první anketě tohoto druhu v historii bylo drtivé. Jedenačtyřicet hlasujících ho posadilo na první místo, jen dvakrát se nevešel mezi první tři.
O jeho vítězství rozhodla zřejmě skutečnost, že nevídaným způsobem ovlivňuje výsledky kolektivního sportu. "V tomto ohledu nemá a neměl na světě konkurenci," domnívá se bývalý mezinárodní rozhodčí Jiří Lípa. "Ať se na mě Pelé a Jordan nezlobí."
Kanadská legenda Bobby Clarke, kterého MF DNES požádala o komentování ankety, se vyjádřil výmluvně. Na otázku, zda si umí představit jiného vítěze než Haška, třeba Jágra nebo Hlinku, napsal do faxové odpovědi velkými písmeny jen dvě písmena: "NO!!"
O tom, co se v hokeji nejvíc počítá, vypovídá fakt, že v první desítce je kromě Haška a obránce Suchého osm útočníků! Z nich byli čtyři, Zábrodský, Hlinka, Maleček a Nedomanský, urostlí centři a většinou i šéfové týmu.
MF DNES vybrala mezi porotu padesát osobností, které buď mnoho zažili, anebo se o historii zajímají.
Některé legendy se nepodařilo sehnat, například Vladimíra Zábrodského ve Švédsku, jiní se tipování zalekli. Například Jiří Holík nechtěl porovnávat jiné generace, Luděk Bukač jmenoval desítku, ale seřadit ji do pořadí odmítl. "Někomu bych ublížil," bránil se.

NEJlepší šestka historie

Hašek

Suchý Pospíšil
Jágr Zábrodský Jiří Holík

S krvácejícím srdcem někteří škrtali jména ze seznamu. "To jste mi dali! Měl jsem osmnáct jmen a nevěděl, koho vyhodit!" říkal internacionál Jiří Holeček. Reprezentant Josef Černý se přidal: "Já jsem si s tím hrál dva dny."
Většina oslovených anketu vítala. "Je to zajímavé, ničemu neuškodíme," řekl Karel Gut, předseda svazu. "Aspoň se mladí dozvědí o starších hráčích."
"Je to vynikající věc, jsem zvědavý, jak to dopadne," těšil se slavný trenér Vladimír Kostka. Ale hned přidal obavu, zda-li nebudou zvýhodněni mladší hráči, protože jsou víc na očích. Stejnou námitku měl i internacionál Josef Černý. "Někteří mladí si myslí, že my jsme hokej hráli v bačkorách."
Výsledky však mluví za vše: v první desítce jsou jen dva aktivní hokejisté, Hašek a Jágr. Nikdo jiný ze zlatého týmu z Nagana se nevešel, Růžička je třináctý.
V podobné anketě, kterou letos zorganizoval v Kanadě týdeník The Hockey News, uspěl jen jediný aktivní hokejista: nejlepší hokejista NHL všech dob Wayne Gretzky.

KONEČNÉ POŘADÍ ANKETY
HOKEJISTA STOLETÍ
pořadí hráč počet bodů
1. DOMINIK HAŠEK 472
2. JAROMÍR JÁGR 357
3.  VLADIMÍR ZÁBRODSKÝ 240
4.  VLADIMÍR MARTINEC 235
5.  IVAN HLINKA 181
6. VLASTIMIL BUBNÍK 160
7. JAN SUCHÝ 154
8.  JIŘÍ HOLÍK 136
9.  JOSEF MALEČEK 121
10.  VÁCLAV NEDOMANSKÝ 98
11.  Jiří Holeček 97
12. Bohumil Modrý 93
13.  Vladimír Růžička 71
14. František Pospíšil 68
15. Jaroslav Holík 54
16. Josef Černý 41
17.  Milan Nový 35
18.  Jaroslav Drobný 20
19.  Jiří Dopita 14
20. Miroslav Vlach 11
21. - 22. Stanislav Bacílek
Robert Reichel
9
9
23. - 25. Jaroslav Pitner
Vladimír Kobranov
Stanislav Konopásek
8
8
8
26. - 27. František Tikal
František Pácalt
6
6
28. - 29. Jiří Králík
Oldřich Machač
5
5
30. - 32.

Josef Mikoláš
Jiří Bubla
Jaroslav Pouzar

3
3
3
33. - 36. Martin Ručinský
Jiří Lála
Bronislav Danda
Jan Havel
2
2
2
2
37. - 39. Petr Svoboda
Vladimír Nadrchal
Karel Gut
1
1
1

Poznámka: V tabulce chybí body Vladimíra Dzurilly a Mateje Buckny, kterých se nechtěl tipující vzdát, přestože nejsou české národnosti.

Rozhovor s nejlepším hokejistou století
Zpráva o triumfální výhře v anketě Hokejista století zastihla Dominika Haška začátkem týdne na "pracovní cestě", v hotelovém pokoji v St. Louis před zápasem NHL s místními Blues. "Samozřejmě, že takové vítězství mě těší, zvlášť když vidím za sebou ta slavná jména. Ale člověk to musí přece jen brát s rezervou, poněvadž pohled na historii je vždycky trochu zkreslený."
Jak se vám zamlouvá anketa Hokejista století?
"Přijde mi to jako docela dobrý nápad. Je to výjimečná věc, určitě se nebude volit moc často. Rád podobné věci čtu, vždycky sleduju, co se v hokeji děje."
Koho byste volil místo sebe za Hokejistu století?
"Na první místo bych dal určitě Vláďu Martince. To byl můj idol, když jsem byl malý kluk, nikdy jsem nevynechal jediný jeho zápas v Pardubicích. Patřil mezi moje velké oblíbence, strašně jsem mu fandil. Líbilo se mi, že dával hodně gólů, i v reprezentaci. A byl třikrát mistr světa."
Koho ještě z minulosti uznáváte?
"Holečka. Patřil taky k tomu slavnému týmu v sedmdesátých letech a byl to můj brankářský bůh."
Koho ještě ctíte z bývalých osobností? Zajímáte se vůbec o historii českého hokeje?
"Zajímám. Mám několik knížek, ale bohužel jich zatím moc nevyšlo. Četl jsem třeba o slavném mužstvu z padesátých let, jak potom skončilo v kriminále, nebo o brankáři Bóžovi Modrém. Rád se dívám na staré fotky, je to legrační, jak byli oblečení, jakou měli výstroj."
Víte, že váš dávný předchůdce měl na sobě v brance jen kalhoty, triko a šálu, omotanou kolem kotníku?
"Tak to si vážně neumím představit. Ale pozor! Tehdy se nezvedaly puky. A to je pak trochu rozdíl."
Znal jste třeba Malečka, hvězdu první republiky, který skončil za vámi v první desítce?
"Maleček? Přiznám se, že mi to nic neříká. Už je to strašně dávno, ale asi to musel být vynikající hokejista. Pro mě všechno začíná sedmdesátými lety, vždyť já nikdy neviděl ani Zábrodského! Znám ho jen z vyprávění nebo knížek."
Kanadský internacionál Bobby Clarke, manažer Philadelphie, by vás také volil za českého Hokejistu století. Co tomu říkáte?
"Asi byl pod dojmem našeho posledního zápasu. S Buffalem jsme je porazili 3:0."

Vlastimil Bubník v dresu Rudé hvězdy Brno

Dominik Hašek na olympiádě v Naganu

Ivan Hlinka jásá nad vstřeleným gólem

Jiří Holík na mistrovství světa v Praze v roce 1972

Jaromír Jágr na olympiádě v Naganu

Josef Maleček na Štvanici

Vladimír Martinec

Václav Nedomanský zpívá hymnu na mistrovství světa v Praze v roce 1972

Jan Suchý v zápase proti Švédsku

Vladimír Zábrodský v dresu pražské Sparty

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze