Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Giro už zná svého smolaře. Po těžkém pádu končí favorizovaný Pozzovivo

Domenico Pozzovivo je po těžkém pádu v péči lékařů. | foto: AP

11 2015
Domenico Pozzovivo, dosud považovaný za jednoho z pěti největších favoritů Gira, letošní ročník italského závodu nedokončí. Cyklista stáje AG2R měl těžký pád při dlouhém, prudkém sjezdu z vrchařské prémie druhé kategorie Barbagelata, 40 kilometrů nad cílem.

Pozzovivo neudržel kontrolu nad svým kolem, které mu v zatáčce ve zhruba 80kilometrové rychlosti podklouzlo, a zřítil se s ním na silnici.

Po pádu zůstal ležet na asfaltu tváří k zemi a dlouho se takřka nehýbal. Okolo něj se seskupili organizátoři, lékař i lidé z týmu AG2R. Po deseti minutách dorazila také lékařská ambulance.

Jeho stav vyvolal okamžité projevy účasti ze strany všech aktérů Gira. „Byl to zlý pád. Naše myšlenky jsou s Pozzovivem,“ psal vzápětí na Twitter tým Etixx-Quick Step. Podobně reagoval například polský tým CCC: „Vývoj etapy v tuto chvíli není důležitý.“

Chris Froome, předloňský šampion Tour, si od televizní obrazovky na Twitter ulevil: „Opravdu je nutné ukazovat neustále obrázky Pozzoviva? Mějte respekt k jezdci a rodině!“ Bryan Nygaard, mluvčí týmu Orica, napsal: „Nepotřebujeme tyto obrázky, potřebujeme vědět, že Domenico je O.K.“

Teprve s půlhodinovým odstupem Giovanni Tredici, lékař Gira, uvedl: „Dobrou zprávou je, že Pozzovivo je při vědomí a sám dýchá. Jeho stav je vážný, ale není v ohrožení života.“ Upřesňující informace týmu AG2R hovořily o „zraněních obličeje a otřesu mozku“.

Dvaatřicetiletý Ital skončil v minulosti na Giru už čtyřikrát v Top 10, loni dokonce na 5. místě. Také letos měl být italský závod vrcholem jeho sezony.

Pro malého, sympatického bojovníka to však bylo od samého počátku nešťastné Giro. Už v zahajovací týmové časovce nabral jeho tým AG2R nečekaně takřka minutovou ztrátu. Ve druhé etapě se potom v ulicích Janova nikoliv vlastní vinou připletl do hromadného pádu, po němž se jej komando AG2R marně snažilo odvézt zpět do pelotonu, a ztratil tentokrát 1:09 minuty.

Veškeré tyto časové ztráty se však najednou v pondělí po 16. hodině jevily malichernými. Všichni doufali v jediné: Jen ať je v pořádku.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze