Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Klučinová, Cachová a Doležal spřádají plány, blíží se mítink v Kladně

Eliška Klučinová | foto:  Dan Materna, MAFRA

1 2016
Šest závodníků ze sedmnácti přihlášených s osobními rekordy nad 8000 bodů v konkurenci mužů, k tomu dvanáct atletek z 28, jež už mají zápis nad 6100 bodů. Taková společnost se sejde v závěru příštího týdne při 10. ročníku vícebojařského mítinku v Kladně. "Opět to bude pátek a sobota, loni se nám tyto dny osvědčily," pravil ředitel mítinku Zdeněk Lubenský.

Z pohledu domácí atletiky dojde k zajímavému souboji mezi sedmibojařkami, kde se utkají dvě hvězdy současného českého víceboje.

Kateřina Cachová, jež před deseti dny jako první splnila limit pro hry v Riu osobním rekordem 6285 bodů, vyzve několikanásobnou českou rekordmanku Elišku Klučinovou. Ta se k ní o víkendu v Götzisu přidala a výkonem 6182 bodů se rovněž kvalifikovala jak na ME v Amsterdamu, tak na olympijské hry v Riu.

„Katka se zlepšila, aspoň mám doma zase konkurenci. Půjde o prima změnu k lepšímu,“ očekává Klučinová, bronzová medailistka v pětiboji z loňského halového ME v Praze.

Lepší je rekord z vrcholné akce

„Jsem ráda, že jsem se po pěti letech plných zdravotních potíží konečně vrátila na někdejší úroveň. Doufám, že společné souboje nás mohou posunout dál a Elišku třeba k dalšímu vylepšení českého rekordu,“ uvedla nesobecky o dva roky mladší Cachová a dotkla se tak domácího maxima 6460 bodů, které Klučinová vytvořila před dvěma lety právě v Kladně.

Na nový rekord si dělá zálusk také šéf mítinku Lubenský. „Očekávám, že Eliška v souboji s Katkou, která udělala zajímavý posun, může svůj rekord ohrozit.“

Klučinová ale uvažuje krapet jinak, i když její poslední české rekordy vycházejí na sudé roky. „Mnohem víc by se mi nový rekord líbil na vrcholné akci, tedy na mistrovství Evropy nebo na olympijských hrách,“ usmála se. „Technicky ještě nejsem vyladěná, ale rychlost a síla tam je, to je základ,“ doplnila.

Jedinou překážkou by mohlo být koleno, které Klučinovou mírně omezovalo o víkendu v Götzisu. „Nebolí, ale v Götzisu jsem si při pohybu podvědomě ulevovala. Ještě musím navštívit profesora Pavla Koláře, aby se mi na koleno podíval. Doufám ale, že to bude v pořádku,“ podotkla.

Nemá cenu klást si nízké cíle

Také soutěž mužů nebude z domácího pohledu postrádat náboj. Nenastoupí sice Sýkora s Helceletem, kteří po limitech v Götzisu dají přednost tréninku, ale ve startovní listině figuruje i Jan Doležal. Loňský juniorský mistr Evropy je tréninkovým partnerem Sýkory, jeho osobní rekord je 7707 bodů, ale mladý atlet si věří.

„Myslím na oba limity, pro Amsterdam i pro Rio, nemá cenu klást si nízké cíle. Nechci v tak důležitém roce sedět při vrcholných podnicích doma,“ řekl rozhodně. Hranici osmi tisíc bodů bere jako výzvu.

„Nebylo by dobré zakončit sezonu výkonem 7999 bodů, lepší je nejméně 8001. Výkon Jirky Sýkory z Götzisu, kde se zlepšil skoro o 200 bodů, mě nabíjí energií,“ řekl Doležal, s nímž bude v Kladně závodit i Marek Lukáš - rovněž závodník pražského Olympu, ale člen jiné tréninkové skupiny. „Třeba se s Markem rozvášníme.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze