Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dolečka a Synka děsí jen aténský kanál

26 2003
Praha - Časy, kdy české veslování upíralo své medailové naděje pouze ke skifaři Václavu Chalupovi a jeho "lehkému" kolegovi Michalu Vabrouškovi jsou naštěstí pryč. Na letošním milánském šampionátu zazářil vedle stříbrné párové čtyřky i bronzový dvojskif Milan Doleček a Ondřej Synek.

Teprve jednadvacetiletí veslaři podtrhli vydařenou sezonu i celkovým prvenstvím ve Světovém poháru, a tak rok před olympijským kláním v Aténách poslali svým rivalům varovnou vizitku.

"Někteří soupeři se už v předminulé sezoně možná všimli, že nám to docela jezdí," říká s úsměvem Milan Doleček. "Ale stoprocentní spokojenost tenkrát nebyla, hlavně nás mrzelo až páté místo na světě. Letos jsme to snad napravili."

Duo mladíků udivuje výtečnou fyzičkou, v technice však cítí určité rezervy. "Po téhle stránce máme co zlepšovat, ale v našem sportu je to hodně i o štěstí. Záleží i na tom, jak se kdo vyspí," podotkl Synek.

Zimní přípravu si zpestřují účastí v Českém poháru na trenažérech. Na závodech v Brně překonal minulý týden Synek republikový rekord Václava Chalupy. "Je to výborná příprava a navíc jsme se ujistili v tom, že se pořád zlepšujeme ve fyzičce," pochvaluje si Doleček.

Pořádnou dávku síly budou potřebovat oba mladíci i na olympijském kanále v Aténách. Už proto, že trať "proslavily" při letošním světovém šampionátu juniorů velké a nevyzpytatelné vlny a také zákeřný vítr.

"To je asi tak jediné, z čeho máme strach. Junioři si to vyzkoušeli a zjistili, že se tam nedá pořádně veslovat a lodě se dokonce často potápějí. Navíc závodili už od půl sedmé ráno a jen na poloviční, kilometrové trati," popisuje aténské zvláštnosti Milan Doleček.

Řečtí pořadatelé však ujišťují, že takové podmínky byly výjimečné a že se nebudou opakovat. "No nevím, okolo kanálu pořád vyrůstají větrné elektrárny, jsme na to zvědaví. Podle posledních zpráv je docela možné, že se ranní starty a zkrácení tratě mohou opakovat i při olympiádě," kroutí hlavou Doleček. "Hlavně ať nám dají vědět včas, abychom tomu mohli přizpůsobit přípravu."

"Vstávání není nic pro nás, oba si rádi přispíme," dodal s úsměvem  Ondřej Synek. "Kdyby se to stalo, poslední měsíc bychom už museli trénovat brzo ráno," doplnil Synek.

A možné zkrácení trati na kilometr? "Tak to jsem naposled zažil snad ve starších žácích nebo dorostencích, takže si to moc nepamatuji. Je to úplně něco jiného, pořádný sprint. A na ten by bylo potřeba se připravit," podotkl Doleček.

A jaké jsou jejich nejbližší plány? V sobotu mají vyrazit na cestu do švýcarského zimního střediska ve Svatém Mořici, kde mají naplánováno čtrnáctidenní vysokohorské soustředění. "V plánu je lyžování jenže tam zatím není sníh, takže uvidíme jak to dopadne," říká Synek.

Hory vyplní jejich program i v dalších čtrnácti dnech po Vánocích, na celý únor pak zamíří do USA. "Poletíme za teplem, budeme najíždět potřebné kilometry," těšil se Synek. Najdete na iDNES.czmobilní verze