Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Doktoři, inženýři, šlechtici a Angličané rozjížděli první český golfový klub

Klubovna Golf Clubu Praha ve 20. letech 20. století.

7 2010
Oba západočeské golfové kluby, i když vznikly na území Čech, nelze považovat za české. Jejich zakladatelé i pozdější představitelé byli buď přímo zahraniční lázeňští klienti, nebo obyvatelé místní, hlásící se k německé národnosti. Ani mezi členy žádní Čechové nebyli. Prvním českým golfovým klubem byl Golf Club Praha.

Snahy o jeho založení, spíše však o zřízení golfového hřiště, začaly již kolem roku 1920. Prvním krokem byla neúspěšná snaha o vytvoření golfového hřiště na Císařském ostrově za Stromovkou. Pak byl jakýsi klid, vyplněný čekáním na první energický krok.

Golfový míč se znakem GC Praha

Tento krok byl učiněn v roce 1924, kdy byl ustaven přípravný výbor budoucího Golf Clubu Praha. Dá se téměř s jistotou předpokládat, že členy tohoto přípravného výboru byli baron František Ringhoffer, Ing. Jaroslav Jahn a britský vyslanec Sir Georg Clerk.

O průmyslníkovi a pokrokáři Ringhofferovi víme, že byl propagátorem golfu a na svém soukromém hřišti několik let golf hrál. Jak se k této aktivitě dostal podnikatel a velkostatkář Jahn, zůstane zřejmě utajeno. Pravděpodobně jej ke golfu přivedl právě Ringhoffer.

Účast britského šlechtice je zcela přirozená a odpovídá již tradiční golfové misionářské roli zástupců Spojeného Království. A právě Sir Clerk využil svého významného postavení k získání podpory ministerstva zahraničí pro výstavbu golfového hřiště v Praze, a to i materiální.

Nejdřív klub...

Po svém ustavení zahájil přípravný výbor jednání o nájmu vyhlédnutého pozemku vojenského cvičiště v Motole. V březnu 1925 dalo ministerstvo národní obrany souhlas s pronájmem a nájemní smlouva byla schválena městskou radou dne 31. července 1925. První pozvánky ke vstupu do tvořícího se klubu byly rozeslány různým významným osobnostem v srpnu.

První předseda výkonného výboru Golf Clubu Praha Jaroslav Jahn.

K vlastnímu založení Golf Clubu Praha došlo na ustavující valné hromadě dne 15. března 1926 v hotelu Palace. Spolu se třemi jmenovanými členy přípravného výboru se na schůzi dostavilo dalších 26 osob. Po schválení stanov byl Golf Club Praha (GCP) prohlášen za ustavený.

Výkonný výbor ve složení Sir Georg Clerk, Dr. Karel Dimmer, Ing. Bedřich Gross, Ing. Jaroslav Jahn, Herbert Lechner, baron František Ringhoffer a Dr. Karel Rössler pak do svého čela jako předsedu zvolil inženýra Jahna (na snímku) a měl i placeného tajemníka.

Do devítičlenného čestného výboru, složeného z významných osobností tehdejšího života, patřili například vyslanec Jan Masaryk (předseda), primátor hlavního města Prahy Dr. Karel Baxa, ministr zahraničí Dr. Edvard Beneš či americký vyslanec Louis Einstein.

...a nakonec i hřiště

S výstavbou golfového hřiště v Motole, které se stavělo podle Ringhofferova návrhu a pod jeho dohledem, byly velké obtíže. Teprve v červenci 1926 bylo hřiště jakž takž použitelné pro hru a dohotovena byla i klubovna.

Golf v 80. letech 20. století - Praha-Motol.

GCP si hned po založení objednal anglického trenéra, který začátkem dubna 1926 do Prahy přijel a ihned začal dávat tréninkové hodiny. Vedle trénování zajišťoval i prodej golfových holí. Tímto prvním trenérem byl Arnold Linacre, muž nápadně ryšavé kštice i dlouhých drivů.

První turnaj na ne zcela dostavěném hřišti se hrál 2. října 1927. Vítězem byl Dr. Bohumil Ryznar. Další turnaj byl uspořádán až po roce, 13. a 14. října 1928 ve hře na jamky zvítězili Viktor van Heeren a Vilma Hechtová.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze