Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Do Prahy přijede legendární Tyson. Rváč, pijan, ale především král boxu

13 2010
Úterý 19. října. To datum mají čeští fanoušci boxu ve svých diářích pečlivě zaškrtnuto. Do Prahy dorazí Mike Tyson, legenda legend. Jeho časy v profiringu sice už pominuly, dál ale zůstává kontroverzní celebritou.

V Praze se postaví i mezi provazy. Na mlácení však nedojde, box bude jen imitovat. Aby bohatým amatérům neublížil... Ano, pokud zaplatíte 50 tisíc korun, můžete jít za týden s železným Mikem přímo do ringu. Cože, s tím zvířetem, jehož direkty byly silnější než údery palicí? Ano, přesně tak.

Když býval nejlepším boxerem světa, vydělával miliony, svlečené ctitelky mu skákaly rovnou do postele a on si mohl dovolit vlastně cokoli: "V ringu jsem plný nenávisti. Musím se hodně ovládat, abych nikoho nezabil. Jsem připravený bojovat i v pekle!"


Mike Tyson v Praze

19. října:
přiletí.
20. října:
navštěva dětské nemocnici v Motole. Odpoledne trénink ve fitcentru na Chodově.
21. října:
host televizního pořadu Na plovárně.
22. října:
galavečer na Žofíně pro 500 hostů.
23. října:
motolské nemocnici předá výtěžek charitativní aukce.
24. října:
mise v Praze končí.
Zdroj: www.miketysontour.com

Takhle on mluvil, když byl v ráži. O tom, že "Železný Mike" býval divoký vlastně neustále, dnes není sporu. Světový sport nezná většího ďábla.

Ve srovnání se zvířetem, které v 80. letech ovládalo profesionální ring, přiletí v úterý na charitativní turné do Prahy vcelku krotký muž: 44letý stárnoucí legenda, která stačila rozfofrovat všechny své peníze, ztloustnout o 50 kilo a pak zase zhubnout na svůj metrák.

Ale vraťme se zpátky do jeho kariéry. Jaký byl vlastně boxer? V čem byla jeho síla? Americká televizní stanice ESPN například nechala Tysonovi na historickém žebříčku nejlepších boxerů až 50. místo. Snad i trochu nezaslouženě.

"Navzdory skandálům pro mě zůstává jedničkou všech dob. Když Tyson vkročil mezi provazy, byl jako dynamit, který bombardoval všechno okolo. Soupeře řezal hlava nehlava. Bez něj je box v těžké váze nudný," říká Rudolf Kraj, který před 10 lety získal olympijské stříbro.

Tysonův zvířecí styl nebyl vhodný pro boxerské estéty, žádné tanečky na špičkách, šermování rukama a taktické vyčkávání na správnou vteřinu. Místo toho: Prásk! Bum! Prásk! "Když vidím soupeře, napětí svírá můj mozek jako svěrák. Pak už mě nikdo a nic nemůže zastavit," říkával po boji.

Mike Tyson

Tyson byl ryzí "knokautér". Liboval si v tom, že chce soupeře skolit co nejdřív. Z 58 soubojů jich vyhrál 50, z toho hned 44 před limitem. Osmkrát dokonce protivníka sundal hned v první minutě boje! "On byl mlátička s obrovskou výbušností a agresivitou. Mimořádným způsobem zapojoval rotaci těla do celého úderu, proto rozdával takové pecky. Na jeho stylu jinak nebylo co studovat. Platilo jediné: kdo nebyl dostatečně odolný, neměl šanci," líčí bývalý boxer a televizní expert Marek Šimák.

Než začal holdovat sexuálním orgiím a drogám, byl Tyson nepřekonatelný. "Takový boxer se rodí jednou za třicet let. Žádný takový dnes není," tvrdí Šimák. Když se probíráte jeho skandály, vězením nebo násilnickými excesy, lehce by vás mohlo napadnout, že ten Tyson byl jenom ďábelský zvrhlík.

Omyl. On opravdu patřil do elitní skupiny boxerů. Jinak by přece nemohl prohrát až ve 38. zápase! Málokdo v historii sázel na tak fyzicky náročný způsob boje. Tyson dřel do úmoru, v šest ráno chodil do posilovny, aby se připravil na příští bitvu, s nízkým prahem strachu a bolesti neměl pud sebezáchovy.

Taky pečlivě studoval soupeře a dodnes, když sleduje zápasy v televizi, diriguje boxery z křesla, co by měli udělat, aby toho druhého uzemnili.

Sám se box učil spíš pudově. Už jako kluk se musel prát, aby přežil, protože se narodil do rozpadlé rodiny v newyorském Brownsvillu, v doupěti hříchu a zločinu. Kradl, rval se, v gangu patřil k největším grázlům. Přestože měl tenký hlas a legračně šišlal, v pažích měl dynamit.

Až trenér Cus d’Amato, který ho ve 13 letech zachránil z děcáku, mu dal boxerské základy. Základy, ze kterých vzešel šampion.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze