Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Do Otrokovic se sjíždějí triatlonisté. Jak dopadne hon na Vabrouška?

Petr Vabroušek vítěz závodu Moraviaman. | foto: Jan Karásek, MAFRA

25 2010
Pro domácí příznivce je Petr Vabroušek idolem. Bydlí "za humny" v Malenovicích. A jako jediný dokázal otrokovický závod Moraviaman v dlouhém triatlonu vyhrát už dvakrát. O to více na něj mají spadeno ostatní. Získat skalp dlouhodobě nejlepšího českého triatleta je velkým lákadlem.

Povede se to někomu letos? O tom bude jasno v sobotu kolem šestnácté hodiny, kdy se dá předpokládat finiš vítěze devátého ročníku tradičního vytrvaleckého závodu.

A na ranní skok do chladných vod Štěrkoviště se už chystají obávaní vlci v čele s minulými šampiony Janem Strangmüllerem, Michalem Kulichem, Karolem Džalajem či Rudolfem Coganem.

"Z dosavadních vítězů chybí jen Jan Kovalovský a Pavel Kašpárek," říká k hvězdnému startovnímu poli ředitel závodu Jiří Daněk.

Největším favoritem však zůstává Petr Vabroušek. "To je top star českého triatlonu," souhlasí Daněk.
"Ale i když Peťa je stoprocentní profesionál, který se na každý závod maximálně připravuje, seká jeden za druhým. Další jej čeká hned za týden v Praze.

Naopak především Rudolf Cogan a Karol Džalaj na Otrokovice vyloženě ladí a budou se musnažit pozici co nejvíce znepříjemnit. Budou relativně odpočinutí," upozorňuje ředitel závodu jedním dechem.

V ženách je podle něj i letos hlavní favoritkou Jana Candrová, která loni vytvořila traťový rekord.

Celkem už pořadatelé mají nahlášeno 190 jednotlivců a očekávají dalších 120 až 150 závodníků ve štafetách.

"Účastníků nám rok od roku přibývá, proto se v dohledné době chystáme na změnu trati," prozradil Daněk. "Čekáme, až se otevře dálnice, pak chceme využít pro cyklistiku i silnici z Otrokovic na Hulín a pro běh plánovanou cyklostezku při Baťově kanálu mezi Kvasicemi a Otrokovicemi. Tím bychom mohli náš sport ještě více přiblížit turistům." Letos ale otrokovický Moraviaman ještě budou hostit tradiční tratě.

Po 3,8 kilometrech plavání bude následovat 180 kilometrů cyklistiky. Okruh Kvasice – Tlumačov – Kvasice – Kroměříž – Kotojedy –Otrokovice zvládnout závodníci šestkrát. Při maratonu je čeká čtyřikrát výprava do Kvasic a zpět.

"Čekáme, že letos bude příjemnější počasí, těsně nad dvacet stupňů," říká Jiří Daněk, který by se přitom nebránil ani návratu tropických teplot. "K tomuto sportu to vedro patří. Triatlon pochází z Havaje, kde fouká silný vítr a jsou úmorné teploty kolem 40 stupňů. Tak to má vypadat," usmívá se.Najdete na iDNES.czmobilní verze