Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Do helikoptéry! A hurá na dovolenou

13 2003
Suzuka - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Kolem stolků dejte pozor, ať Davidu Coulthardovi nesrazíte müsli s mlékem nebo Kimi Räikkönenovi rajčata s mozarelou. Opatrně se mezi nimi protáhněte a nenápadně se usaďte. Tiše si užívejte tu chvíli: jste v „obýváku“ týmu McLaren na okruhu v Suzuce, kde se jede poslední závod letošní sezony formule 1.

V zázemí, kam si chodí odpočinout mimo jiné i jezdci. Nikde jinde jim nemůžete být blíž. Jsou dvě a půl hodiny před nedělním závodem a Coulthard, jeden z pilotů stáje, napůl vysvlečen z kombinézy s nataženýma nohama relaxuje.

Pak se zvedne a spatří českého manažera týmu Pavla Turka, s nímž ještě týž večer odlétá na dovolenou do Austrálie. Napětí ze skotského závodníka na okamžik spadne, když si vzpomene, jak příjemné dny ho čekají.

"Tak co, kdy vyrazíme? A odtud? Dobrá, budu tady," rychle si domluví poslední detaily a pohodí hlavou na rozloučenou.

Coulthard zmizí a za pár minut po něm se objeví Räikkönen. Posadí ke své přítelkyni Jeni Dahlmanové, ovine jí ruce kolem ramen a něco si spolu šeptají.

Ti dva si na malém prostoru pět krát pět metrů - větší místnost McLaren ani ostatní týmy v Japonsku nemají - vytvořili svůj mikrosvět. Rušit je se nikdo neopováží.

Ale dost miliskování, Räikkönena i Coultharda čeká práce: boj o body pro šampionát.
Když jsou na trati, neznamená to, že pokojík osiří. Naopak, nedá se v něm téměř hnout - na toho, kdo přijde později, nezbude židle.

Zhruba deset zaměstnanců stáje sleduje společně s týmovými hosty na velké obrazovce závod. A prožívají jej. "Pojď, Ralfe, pojď!" ozve se v okamžiku, kdy Ralf Schumacher zkouší předjet svého bratra Michaela.

Kdyby se mu to podařilo, odsunul by slavného sourozence na deváté, nebodované místo. A kdyby se pak dostal Räikkönen před vedoucího Barrichella, přiblížil by se titulu. "Pojď, Ralfe, pojď!" Smůla! Ralf při jednom z manévrů o Michaela svým vozem zavadí, poškodí ho a musí do boxů. Osmou pozici tím bratrovi vlastně posvětí.

Závan zklamání je cítit i u mechaniků v boxech, které jsou třicet metrů naproti. I mechanici, pokud právě nemají práci, hypnotizují televizi. Vypadá to u nich jako v kině: sedí se v několika řadách.

Z tohoto „kina“ se však odchází před koncem: v posledním kole následuje hromadný úprk na pit stop, čili prostor nalepený na trať a oddělený od něj pouze stodvaceticentimetrovou zídkou. Na ni navěšen vítá tým své jezdce.

Nejdřív se sportovně tleská vítězi Barrichellovi. A pak se zvedají palce na druhého Räikkönena a třetího Coultharda. McLaren nemá sice mistra světa, ale dvě místa na stupních vítězů nikomu příliš smutnit nedovolí.

Je hodina po závodě, všude už panuje uvolněná atmosféra. A Coulthard, už převlečený do trička a džín, kráčí lehkým krokem se šampaňským v ruce k „obýváku“. Helikoptéra jej odtud přenese na dovolenou.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze