Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Do Disneylandu ne, volají tenisté. Bude se pařížský grandslam stěhovat?

Takto by mohl vypadat nový centrální dvorec, pokud by turnaj zůstal ve stávajícím areálu Rolanda Garrose. | foto: Reuters

25 2010
Zastavte stěhování pařížského grandslamu, volají největší tenisové hvězdy. Tradiční turnaj v areálu u Bouloňského lesíku podle organizátorů potřebuje kompletní rekonstrukci, jinak nebude schopen konkurovat zbylým turnajům velké čtyřky. Rozhodnutí padne zkraje příštího roku.

Bude se tradiční turnaj stěhovat? Všechno tomu nasvědčuje. Stávající areál dosluhuje a od roku 2016 by se mohlo hrát jinde.

"Já myslím, že než ukončím kariéru, turnaj zůstane v areálu Rolanda Garrose," říká světová jednička Roger Federer.

Druhý grandslam sezony potřebuje podle šéfů francouzského tenisu více prostoru. Hovoří se o lokalitě blízko Disneylandu (asi 48 kilometrů od Paříže), další možností jsou pozemky poblíž zámku Versailles (cca 20 km od centra). Ve stávajících prostorách se hraje od roku 1928 a federace je zde v nájmu do roku 2015.

stávající plocha

areálů grandslamových turnajů:

Melbourne - 20 hektarů
Paříž - 8,5 hektarů
Wimbledon - 20 hektarů
New York - 14 hektarů

Nový pařížský areál by měl mít plochu 30 hektarů s 55 kurty (včetně dvou zastřešených).

"Pochybuji, že se jednoho dne bude hrát u Disneylandu," dodal Federer. Apeluje na organizátory, aby se drželi tradice.

"Všichni chceme to nejlepší, ale je opravdu nejlepší alternativou přesun na nové místo? Vždyť turnaj může ztratit svou duši," ptá se Federer.

Na tradici apeluje i Justine Heninová. "Doufám, že se najde nějaké řešení, aby turnaj zůstal tady," říká čtyřnásobná pařížská šampionka. Ve stejném duchu mluví i nejlepší domácí tenista Jo-Wilfried Tsonga.

Pařížský grandslam je stejně jako Wimbledon jediným turnajem velké čtyřky, který nikdy nezměnil lokalitu.

Jenže: zatímco Wimbledon prošel v minulých letech rozsáhlou rekonstrukcí a vzdor tradici se centrální kurt pyšní zatahovací střechou, ve francouzské metropoli pořád přešlapují na místě. Prostory pro diváky, hráče, novináře i sponzory prostě nestačí.

Roland Garros, projekt nového centrálního dvorceRoland Garros, projekt nového centrálního dvorce se zatahovací střechou

Projekt nového centrálního dvorce v areálu Rolanda Garrose

"Musíme vytvořit Roland Garros roku 2040," říká viceprezident francouzské tenisové federace Bernard Giudicelli. "Uděláme vše pro to, aby se turnaj od roku 2016 hrál na větším a modernějším stadionu."

Stávající areál je ze všech čtyř grandslamových nejmenší. Nový by měl obsáhnout plochu 30 hektarů, s 55 kurty včetně dvou se zatahovací střechou.

Nezanedbatelné jsou i náklady. Pokud se areál zrenovuje, vyjde rekonstrukce na 250 milionů dolarů. Výstavba nového bude třikrát dražší.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze