Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V Mariánských Lázních se jede o český titul na dlouhé ploché dráze

DLOUHÁ PLOCHÁ DRÁHA. Josef Franc při mistrovství světa na dlouhé ploché dráze v Mariánských lázních. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

7 2015
Mezinárodním mistrovstvím republiky se do Mariánských Lázní o víkendu vrací dlouhá plochá dráha. Nedělní program domácího šampionátu doplní Český pohár ve flattracku. Stejně jako loni se už v sobotu na západočeském oválu pojede také evropská série veteránů, kterou tentokrát doplní německé mistrovství čtyřkolek.

„Letos se pořadatelům podařilo sehnat dvanáct českých závodníků, takže to bude po dlouhé době opravdu domácí mistrovství,“ pochvaluje si Jaroslav Pták z organizačního štábu šampionátu, sám dlouholetý a úspěšný jezdec.

V početném poli zaplněném relativními nováčky bude letos znovu vyčuhovat jako největší favorit Josef Franc, kterému bude dýchat na záda Richard Wolff. „Josef Franc je letos určitě největším favoritem na vítězství, bez šancí není ovšem ani Richard Wolff. „Ten už patří také do absolutní světové špičky. Před čtrnácti dny mu tady při trénincích létaly jiskry od uší a skákal z motorky na motorku. To jen dokazuje, jak je letos po českém titulu mimořádně hladový,“ míní Pták.

Mezi třemi účastníky za zahraničí bude letos největší hvězdou osmatřicetiletý Rodney McDonald. „Je to Australan, ale žije v Anglii, kde jezdí profiligu na krátké dráze. Dlouhou plochou dráhu ale jezdí také velmi dobře. Je to hodně zkušený jezdec, opravdová hvězda a pro mě v každém případě jeden z kandidátů na bednu,“ říká o něm dlouholetý český reprezentant a plochodrážní legenda. Další ze zahraničních jezdců Markus Eibl si v předešlých letech získal diváky v Mariánských Lázních svým riskantním stylem jízdy. „Buď za celý den udělá dva body, nebo vyhraje,“ říkává o něm Pták. Také Eibl bude tedy letos patřit mezi favority. „Bude ovšem záležet na tom, jak se vyspí,“ dodává Pták.

Mezi dalšími českými jezdci bude zajímavé sledovat návrat Michaela Hádka na dlouhou plochou dráhu. Z české špičky letos pojede také Plzeňák Karel Kadlec, který jako jediný z domácích jezdců bude také v sobotu mezi veterány. Tady se budou dělit závody evropské série znovu na dvě části: dvou a čtyřventily a hlavními magnety budou Angličané Bob Dolman a John Hartley nebo Francesco Barbetta, pětašedesátiletý Ital jezdící pod českou závodní licencí.

Zajímavý bude v Mariánských Lázních také doprovodný program. Čtyřkolku si dokáže představit asi každý, ale co flattrack? Zámořská obdoba dlouhé ploché dráhy se jezdí na motokrosových motorkách s devatenáctipalcovými koly na silničních pneumatikách dělá dlouhou plochou dráhu pro závodníky dostupnější a tím je poutavá i pro diváky, kteří mezi jezdci letos naleznou i jedinou ženu: Němku Jasmin Poppenreiter.

Po oba dny se začíná tréninkovými jízdami od 9 hodin, závody odstartují ve 13 hodin. V sobotu je vstup zdarma, v neděli vyjde na stovku, děti do 15 let neplatí.Najdete na iDNES.czmobilní verze