Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ožeň se a měj děti, doporučuje každému tenistovi šampion Djokovič

Novak Djokovič slaví triumf ve Wimbledonu. | foto: AP

13 2015
Vyhrál devátý grandslam, získal třetí titul z Wimbledonu. Srb Novak Djokovič zdolal Švýcara Rogera Federera a udělal další krok do tenisových dějin. "Ale rodina je nejvíc, máte ji, i když se vám zrovna nedaří," řekl.

„Cítím neskutečnou úlevu,“ pravil na tiskovce první hráč světa. „Na grandslamu hrajete každý druhý den. Zvládáte spoustu věcí okolo, velká očekávání. Stojí to dost energie. Vždycky se mi uleví, když turnaj skončí. A nejlepší konec je s trofejí v náručí.“

Úzkostlivě dbáte na správnou výživu. Jak zapadá pozření trávy do vašich stravovacích zvyků?
Ujistili mě, že neobsahuje lepek. Že je přírodní a můžu ji jíst. Jsem rád, že jsem mohl zopakovat svou vítěznou tradici. Jako kluk jsem snil o triumfu ve Wimbledonu a chtěl po něm udělat něco zvláštního. Snad to lidem nevadí.

Před pěti týdny jste ochutnal trpkou porážku ve finále Roland Garros s Wawrinkou. Jak těžko jste ji stravoval?
Tenis vás naučí rychle se oklepat. Musíte najít novou motivaci, abyste mohl hrát na nejvyšší úrovni. Samozřejmě jsem byl zklamaný, ta prohra mi zlomila srdce. Ale umím zapomínat a dívat se dopředu. Z tohoto pohledu je fajn, že Wimbledon se koná tak brzy po Roland Garros.

Novak Djokovič a jeho urputný boj
Novak Djokovič se dotýká trávy na centrálním kurtu ve Wimbledonu
KOUKEJTE! Novak Djokovič s trofejí pro vítěze Wimbledonu

Devátým vítězstvím na grandslamu jste se odpoutal od Agassiho i Lendla. Co to pro vás znamená?
Není důvod k nějakému uspokojení. Jsem samozřejmě pyšný na to, co jsem zatím dokázal. Kdybyste mi ty úspěchy nabídli, když mi doma v Srbsku bylo čtrnáct, určitě bych je okamžitě bral. Ale je mi osmadvacet, cítím se výborně. Doufám, že mám před sebou ještě hodně sezon. Snažím se poučit se z porážek. A pokusím se vylepšit si sbírku titulů.

Co vám zatím stačil říct trenér Boris Becker?
Skoro nic. Objali jsme se v šatně a společně se radovali. Boris mě povzbuzoval i v těžkých chvílích. Stejně jako ostatní členové týmu. I díky tomu, že držíme pohromadě, si můžeme užít tyto nádherné chvíle.

Fotogalerie

Kdekdo považoval Federera za favorita. Většina diváků mu přála. Těší vás, že jste i tohle zvládl?
Především jsem sám sobě dokázal, že dokážu znovu dobýt Wimbledon. To je pro mě nejvíc. Jsem citlivý člověk. V zápase procházím těžkými chvílemi. Někdy se bohužel chovám negativně. Chci se povzbudit, zatnout pěst. Ale ani s tím to nesmím přehánět. Potřebuju zůstat klidný, abych mohl vyhrát.

V anketě BBC před utkáním se ukázalo, že 75 procent fanoušků fandí Federerovi. Vadí vám to?
Ne. Nevadí. Roger je šampion nejen na kurtu. Je oblíbený. Hraje na špičkové úrovni déle než já. Tu podporu si zaslouží. Prostě to musím přijmout. Když budu makat, třeba jednou bude většina lidí přát mě.

Právě v neděli bylo výročí vaší svatby. Udělal jste Jeleně zvláštní radost?
Prožívám báječnou část života. Před rokem jsme se vzali. V říjnu jsme se stali rodiči, což naši lásku ještě upevnilo. Rodina mi poskytuje životní rovnováhu. Co ji mám, jen málo prohrávám. Každému tenistovi doporučuju: Ožeň se a měj děti!

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze