Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diviš - hráč s pověstí potížisty. To byl klíč k záchraně volejbalistů Brna

Peter Diviš v akci. Po svém příchodu pozvedl Brno. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

17 2010
Cíl splněn, mohli hlásit volejbalisté RWE Brno už před pár týdny. V pátek jim vítězným utkáním s Ústím nad Labem (3:1) skončila sezona, v níž zachránili extraligu. Jelikož před sezonou výrazně obměnili a omladili kádr, vyšší ambice klub neměl.

"Z tohoto pohledu je letošní rok úspěšný. Důležité také bylo, že jsme se dokázali vyrovnat s finanční krizí a po ekonomické stránce klub stabilizovali. Zároveň jsme zahájili cyklus budování nového družstva," uvedl manažer Martin Gerža.

Musel se totiž vejít do balíku peněz, který byl o 30 procent nižší než rok předtím. A nejvíce tak šetřil na odměnách hráčů, což se projevilo na složení týmu. Zkušenost přinesl akorát Martin Jankovič z Bratislavy a stálice Martin Hroch. K nim se přidali junioři, kteří se v nejvyšší soutěži začali teprve rozkoukávat.

"Museli jsme pracovat s vlastními odchovanci," řekl Gerža. Přesto to drahnou dobu nevypadalo vůbec dobře a Brňané měli dlouho nulu v kolonce vítězství. A nic nenaznačovalo zlepšení. Až po Vánocích najednou začal tým vedený zkušeným slovenským koučem Ivanem Husárem častěji vyhrávat a dotáhl se na své soupeře, především na ČZU Praha. Celek z hlavního města byl nakonec ten, jenž skončil poslední.

Nicméně samo od sebe vzepětí Husárových svěřenců nepřišlo. Do týmu se totiž podařilo získat zkušeného slovenského internacionála Petera Diviše. A ač ho předcházela pověst problémového hráče, zhostil se nové role s naprostou bravurou.

"Ivan a on byli hlavními klíči k záchraně. Bez Petera bychom to neudrželi. Od 18 let se pohyboval v kvalitních zahraničních ligách, skvěle se choval v kabině a jeho přístup byl vzorem pro ostatní. Je to hráč s velkým H," tvrdí Gerža. A vynikajících je i jeho 229 bodů v pouhých 14 utkáních.

Příští rok už bude Brno myslet zase výš. "Určitě se chceme posunout. Budeme jednat s Divišem, aby s námi podepsal dvouletou smlouvu, a chceme přivést nahrávače. Co se týče peněz, mohlo by to být o něco lepší než letos," předpokládá Gerža.

Z vlastní líhně by měli přijít do áčka maximálně dva hráči, v růstu budou pokračovat v prvním týmu ti, kteří se letos osvědčili. "Zhodnocení teprve přijde a pak se rozhodne o konkrétních jménech." A bude pokračovat i spolupráce s VKP Bratislava, která je podepsaná na čtyři roky.Najdete na iDNES.czmobilní verze