Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskařka dnes zaútočí na medaili

25 2003
Paříž - (Od zvláštního zpravodaje MF Dnes) - Jeden hod a konec představení. Diskařka Věra Pospíšilová vylezla z kruhu, oblékla se do reprezentační teplákové soupravy a odešla ze stadionu. Lépe to v kvalifikaci mistrovství světa dopadnout nemohlo. Pospíšilová napoprvé zvládla šedesátimetrový limit. Ve finále se od ní čeká útok na medaili, možná i na zlatou.

"Neházela jsem ani naplno," říkala Pospíšilová, která kvalifikační limit přehodila o 64 centimetrů.

"Mám tady mnohem větší ambice. Bylo by špatné, kdybych nepostoupila z kvalifikace." Dostat se do finále není žádná samozřejmost.

Němka Franka Dietzschová, mistryně světa z roku 1999, se k limitu přiblížila až posledním pokusem a nakonec jí k postupu deset centimetrů chybělo.

Paradoxně zrovna Dietzschová po minulém mistrovství světa v Edmontonu přestala Pospíšilovou zdravit. Pospíšilová tam tehdy v dvaadvaceti letech sedmým místem pronikla do špičky.

Zato Pospíšilové letos vyšlo všechno podle plánu. Kvalifikaci jí zkomplikovala jen velmi podrobná kontrola ve svolavatelně. Seznam věcí, které si závodník podle nových pravidel smí vzít s sebou na stadion, je totiž velmi krátký.

"Vzali mi energetické gely, masážní emulzi, vitaminy i přípravek proti komárům. Ten jsem si chtěla vzít po minulém mistrovství světa v Edmontonu," vyprávěla Pospíšilová.

Těsně před závodem se také dozvěděla povzbudivou zprávu. Pořadatelé na poslední chvíli zmírnili kvalifikační limit o tři metry. Rozhodnutí však způsobilo i zmatky. Na trávníku zůstala žlutou čárou vyznačena původní hodnota limitu - 63 metrů.

"Já jsem tu čáru z kruhu ani neviděla. Ale trenér se zděsil, když mě viděl se po prvním pokusu oblékat," vyprávěla Pospíšilová s úsměvem.

V pondělí večer od 20.35, kdy začíná finále, se dají čekat velké věci. Není pochyb, že je diskařka ve formě. Je z ní sebevědomá závodnice, která je zvyklá porážet světovou konkurenci.

"Přijela jsem pro medaili," říká Pospíšilová otevřeně. "Ale žádné tlaky si nepřipouštím. To, že jsem první ve světovém žebříčku, neznamená, že tady musím vyhrát. Ale cítím se dobře. Snad jen zima by mě mohla rozhodit. Má na mě špatný vliv." V pondělí večer má Paříž vychládat z šestadvacetistupňového tepla.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze