Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bruselský atentát zranil exbasketbalistu Prostějova, hvězda NBA vyvázla

Zraněným mužem na bruselském letišti je belgický basketbalista Sebastien Bellin. | foto: Ketevan KardavaAP

23 2016
Teroristický útok na letišti v Bruselu si našel i sportovce. Shodou okolností se týkal dvou basketbalistů. Belgický hráč Sebastien Bellin, který má za sebou i krátké působení v Prostějově, utrpěl v úterý zranění nohy. Dikembe Mutombo, osminásobný účastník Utkání hvězd NBA, byl od výbuchu vzdálen víc a vyvázl bez jakýchkoli zdravotních komplikací.

Bellin má za sebou už dvě operace a minimálně jeho sportovní kariéra je v ohrožení. Informoval o tom na twitteru jeho někdejší trenér Greg Kampe.

Prostějovský klub popřál sedmatřicetiletému Bellinovi prostřednictvím generálního manažera Petra Fridricha brzké uzdravení.

A jak na brazilského rodáka v české nejvyšší soutěži vzpomínají? Za Orly odehrál jediné utkání v únoru 2009 v Děčíně, i tak zanechal stopu. „Na Bellina si pamatuji velmi dobře. Byl to příjemný kluk, který přišel na doporučení našeho tehdejšího hráče Iana Joela Hanavana. Po odchodu pivota Shauna Pruitta jsme hledali podkošovou náhradu,“ řekl manažer Fridrich.

Dva dny po nečekaně vysoké porážce 76:96 klub na vlastní žádost opustil. „Přišel s tím, že má možnost hrát v nizozemském Groningenu, odkud to mít blíž k domovu. Pro nás to tehdy byla komplikace, ale pochopitelně jsme jeho žádost akceptovali,“ uvedl Fridrich.

Situace v letištní hale několik okamžiků po útoku. Zraněným mužem na bruselském...

Situace v letištní hale několik okamžiků po útoku. Zraněným mužem na bruselském letišti je belgický basketbalista Sebastien Bellin. (22. 3. 2016)

Bývalý belgický reprezentant byl naposledy hráčem Gentu.

Mutomba probral výbuch ze spánku

Více štěstí měl Dikembe Mutombo, někdejší hvězda NBA.

„Byl jsem v letištní hale a najednou slyšel, jak lidi křičí a všichni začali utíkat. Trochu jsem pospával, takže jsem moc nevěděl, co se děje. Myslel jsem, že je to nějaký vtip,“ řekl CNN devětačtyřicetiletý Mutombo, který vyvěsil dvě fotografie z bruselského letiště na svůj facebookový profil se vzkazem, že je v pořádku.

Z haly se vydal na útěk na letištní plochu. „Spousta lidí krvácela a byla raněná. Nebylo na co čekat. Popadl jsem svou tašku a utíkal,“ popsal Mutombo.

„Je mi líto rodin, které ztratily své blízké. Všech matek a lidí, kteří nemohli utíkat, nemohli se hýbat. Tolik matek se snažilo postrkovat své dvě tři děti. Máte tisíc lidí a všichni se snaží utéct. Bylo to moc moc smutné,“ líčil člen basketbalové Síně slávy.

Dikembe Mutombo

Dikembe Mutombo

Mutombo, který hrál NBA v letech 1991 až 2009 za Denver, Atlantu, Philadelphii, New Jersey, New York a Houston, byl na cestě z Konga do USA. V rodné zemi byl navštívit jednu z nemocnic, o které se stará jeho nadace.

Při útoku Islámského státu na letišti Zaventem přišlo o život 14 lidí, dalších deset až dvacet obětí bylo při atentátu v bruselském metru.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze